Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Nie ma jednoznacznych dowodów na pomoc Pakistanu dla bin Ladena

0
Podziel się

USA nie mają "rozstrzygających dowodów" na to, że Pakistan wiedział o
miejscu pobytu Osamy bin Ladena i mu pomagał, ale kraj ten musi się teraz wykazać w walce z
terroryzmem - oceniła w czwartek Michele Flournoy, doradca sekretarza obrony USA Roberta Gatesa.

bEgnQRWZ

USA nie mają "rozstrzygających dowodów" na to, że Pakistan wiedział o miejscu pobytu Osamy bin Ladena i mu pomagał, ale kraj ten musi się teraz wykazać w walce z terroryzmem - oceniła w czwartek Michele Flournoy, doradca sekretarza obrony USA Roberta Gatesa.

"Wciąż rozmawiamy z Pakistanem i staramy się ustalić, co wiedzieli, a czego nie" - powiedziała Flournoy. "Obecnie nie mamy rozstrzygających dowodów świadczących, że wiedzieli, iż Osama bin Laden przebywa w tamtym miejscu" - dodała.

Pakistan musi przedsięwziąć "bardzo konkretne i widoczne działania", które pokażą wolę współpracy tego państwa "jako partnera w walce z terroryzmem" - podkreśliła - bo "Kongres trzeba będzie przekonać, by utrzymał pomoc zarówno cywilną jak i wojskową dla Pakistanu".

bEgnQRXb

Zdaniem Flournoy wszelkie wątpliwości dotyczące śmierci bin Ladena zostaną wyjaśnione, mimo że USA odmawiają opublikowania zdjęcia jego ciała. "Ludzie, którzy dziś wątpią, że (Osama bin Laden) nie żyje, prawdopodobnie spojrzeliby na zdjęcie i podważali jego autentyczność" - zauważyła.

Wcześniej "Wall Street Journal" pisał, że wywiady USA i krajów europejskich są coraz bardziej przekonane, iż emerytowani i obecni pracownicy pakistańskich wojsk i agencji wywiadowczej ISI pomagali bin Ladenowi. Pakistan zaprzecza, jakoby wiedział o miejscu pobytu bin Ladena i pomagał mu się ukrywać.

Przywódca Al-Kaidy, zabity w poniedziałek w wyniku akcji amerykańskich sił specjalnych w Abbottabadzie w Pakistanie, mógł dzięki tej pomocy przez kilka lat ukrywać się w domu położonym raptem około 1,5 km od elitarnej akademii wojskowej w tym mieście.

Operacja komandosów amerykańskich w Abbottabadzie to kolejne źródło napięcia w stosunkach USA z Pakistanem. Rząd tego kraju nakazał w czwartek redukcję liczby wojsk amerykańskich w Pakistanie w następstwie tej akcji, przeprowadzonej bez wcześniejszego powiadomienia władz pakistańskich. (PAP)

bEgnQRXh

akl/

8924520 arch.

bEgnQRXC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)