Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Nowe kłopoty z uchwaleniem nowych sankcji na Iran w ONZ

0
Podziel się:

USA lobbują za swym projektem rezolucji ONZ o nowych, silniejszych
sankcjach na Iran. Waszyngton napotyka jednak dodatkowe trudności na drodze do ich uchwalenia przez
Radę Bezpieczeństwa, gdzie sprzeciw niestałych członków może wywołać nasilenie oporu Chin.

*USA lobbują za swym projektem rezolucji ONZ o nowych, silniejszych sankcjach na Iran. Waszyngton napotyka jednak dodatkowe trudności na drodze do ich uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa, gdzie sprzeciw niestałych członków może wywołać nasilenie oporu Chin. *

Nowe sankcje ekonomiczne zaostrzałyby sankcje, wprowadzone wcześniej trzykrotnie od 2006 r. na irańską gospodarkę, aby skłonić Teheran do zrezygnowania z produkcji broni nuklearnej.

Dyplomaci amerykańscy w ONZ przekazali już przedstawicielom innych krajów projekt rezolucji o sankcjach. Są one skierowane głównie przeciw korpusom Gwardii Rewolucyjnej, podporze islamskiego reżimu. Gwardia zarządza szeregiem kluczowych przedsiębiorstw w kraju.

Rząd USA musi przede wszystkim przekonać Chiny, które są przeciwne sankcjom, aby przynajmniej nie zawetowały rezolucji, co Chiny mogą uczynić jako stały członek Rady Bezpieczeństwa.

Chiny nie udzieliły jeszcze odpowiedzi w sprawie projektu rezolucji, m.in. z powodu niedawnej zmiany na stanowisku ambasadora kraju przy ONZ.

Przeszkody pojawiły się także ze strony niektórych niestałych członków Rady. Przeciwne sankcjom są Brazylia, Turcja i Liban. Prezydent Brazylii, Luis Inacio Lula da Silva, powiedział w środę sekretarz stanu Hillary Clinton, że "nie jest rozważane przyciskanie Iranu do ściany".

Niestali (rotacyjnie wymieniani) członkowie Rady nie mogą rezolucji zawetować, ale ich stanowisko - jak obawiają się przedstawiciele administracji USA - może wzmocnić postawę przeciwnych sankcjom Chin. Szczególnie ważna może tu być rola regionalnego mocarstwa - Brazylii.

Rosja deklaruje wolę poparcia sankcji, ale sygnalizuje też, że pragnie złagodzenia ich amerykańskiego projektu.

W odróżnieniu od poprzednich sankcji, które wzywały tylko do "czujności" i "powściągliwości" w wymianie z Iranem w zakresie handlu bronią, transportu i bankowości, postulowane obecnie przez USA proponują ścisły zakaz pewnych transakcji.

Spośród stałych członków Rady Bezpieczeństwa oprócz USA popiera go Wielka Brytania i Francja.

Tomasz Zalewski(PAP)

tzal/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)