Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Nowe polskie kino w Tribeca Film Center

0
Podziel się:

W Tribeca Film Center na Manhattanie, w Nowym Jorku, od czwartku trwa
przegląd twórczości polskich filmowców młodego pokolenia. W czasie inauguracji zaprezentowano
"Dzień Kobiet" Marii Sadowskiej.

W Tribeca Film Center na Manhattanie, w Nowym Jorku, od czwartku trwa przegląd twórczości polskich filmowców młodego pokolenia. W czasie inauguracji zaprezentowano "Dzień Kobiet" Marii Sadowskiej.

Do soboty amerykańska publiczność zobaczy jeszcze "Lęk wysokości" Bartosza Konopki, reżysera nominowanego do Oskara za dokument "Królik po berlińsku", a także 15 filmów krótkometrażowych. Znajdą się pośród nich "Serce do walki" Tomasza Matuszczaka, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, "Kawałek lata" Marty Minorowicz (główna nagroda festiwalu w Clermont-Ferrand oraz "Portret z pamięci" Marcina Bortkiewicza zakwalifikowany do głównego konkursu Quinzaine des Realisateurs w Cannes.

Przedstawiane w Tribeca filmy powstały w warszawskim Studio Munka. Podczas przeglądu można też będzie zobaczyć wyróżnianą wielokrotnie "Pasażerkę" patrona młodych filmowców Andrzeja Munka dokończoną w 1963 roku już po jego śmierci. Na spotkania z nowojorską widownią przybyli m.in. Piotr Niemyjski (autor zdjęć do "Lęku wysokości"), reżyserzy Marcin Bortkiewicz, Kuba Czekaj, Marta Minorowicz oraz operatorzy Weronika Bilska, Adam Palenta i Jakub Giza.

Po czwartkowej wieczornej projekcji "Dnia Kobiet" jego twórczyni opowiadała o okolicznościach powstania filmu oraz jego bohaterce, której przyszło się zmierzyć z wielką korporacją. Podkreśliła, że jakkolwiek film powstał w oparciu o rzeczywiste wydarzenia, jego główna postać jest w dużej mierze tworem wyobraźni.

Film spotkał się z zaciekawieniem widzów, którzy zainteresowani byli m.in. pracą reżyserki z aktorem, rolą muzyki, a także wpływem jaki na twórczość Sadowskiej wywarł amerykański reżyser Quentin Tarantino. Wyraziła ona nadzieję, że "Dzień Kobiet" dystrybuowany będzie za granicą, w tym w USA.

W rozmowie z PAP Maria Sadowska przypomniała, że jej film był już wcześniej prezentowany w Ameryce na pokazach w Austin oraz w Houston w Teksasie. Jak dodała, jeśli w pierwszym mieście widzowie reagowali śmiechem na każdy najmniejszy nawet żart, w drugim przyjęli film na poważnie.

"Film porusza ważne sprawy, a ponieważ opowiada o kapitalizmie, jest jak najbardziej aktualny dla Amerykanów. Bardzo wiele osób mówi, że absolutnie się identyfikuje z postacią bohaterki. Jest to osoba walcząca z wielką korporacją, a my wszyscy czujemy oddech wielkiej korporacji na plecach, bez względu na to gdzie mieszkamy " đ - wyjaśniła reżyserka.

Debiut fabularny Sadowskiej otrzymał główną nagrodę Festiwalu Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus we wschodnich Niemczech. Bohaterką "Dnia kobiet", jest Halina, która pracuje jako kasjerka w jednej z sieci handlowych. W zamian za awans zmuszana jest do łamania prawa pracy i praw człowieka. Kobieta podejmuje nierówną walkę z nieuczciwym pracodawcą. Historię inspirowały prawdziwe wydarzeniami sprzed lat, gdy Bożena Łopacka zatrudniona w jednej z sieci handlowych, wygrała proces z byłym pracodawcą.

Organizatorami przeglądu są Stowarzyszenie Intercity oraz Studio Munka, a jego partnerami New York Women in Film and Television oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Projekt współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Tribeca Film Center jest portretowane jako ośrodek materializujący wizję wybitnego aktora Roberta De Niro oraz producentki Jane Rosenthal aby skupić i wspomagać społeczność filmową Nowego Jorku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ zab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)