Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
02.03.2009 12:54

USA: "NYT": Szczyt UE nie uspokoił obaw o jedność Europy

Niedzielny szczyt UE w Brukseli nie uspokoił, lecz raczej uwydatnił obawy o solidarność Unii, poważnie zagrożonej przez kryzys gospodarczy - pisze w poniedziałek "New York Times".

Podziel się
Dodaj komentarz

Niedzielny szczyt UE w Brukseli nie uspokoił, lecz raczej uwydatnił obawy o solidarność Unii, poważnie zagrożonej przez kryzys gospodarczy - pisze w poniedziałek "New York Times".

Dziennik wskazuje, że wraz z kryzysem w Unii pojawiły się naciski protekcjonistyczne, a w nowych krajach członkowskich - dotkliwe problemy gospodarcze. Na to nakładają się wymogi związane z utrzymaniem wspólnej waluty - euro, i różnice gospodarcze pomiędzy krajami Wspólnoty.

Gazeta podkreśla, że "stare" kraje Unii, zajęte własnymi problemami - zarówno krajowymi, jak i wewnątrz strefy euro - nie są chętne do wspomagania nowych członków. W "nowych" krajach natomiast kapitalistyczny i liberalny model gospodarki, przyjęty przez nie jako cena wstąpienia do UE, jest boleśnie wystawiany na próbę.

"Kryzys rozpętał siły, grożące Unii Europejskiej rozpadem na rywalizujące obozy" - ocenia gazeta. Dodaje, że to, czy uda im się odnaleźć konsensus, jest "otwartym pytaniem".

"New York Times" wytyka Unii "niepewne przywództwo" i "niewielką liczbę potężnych kolektywnych instytucji". Kryzys - przewiduje gazeta - w nieunikniony sposób prowadzi do napięć wewnątrz Unii jako struktury, której składowe są na różnym stopniu rozwoju.

"Trudności Europy jaskrawo kontrastują z odpowiedzią Amerykanów (na kryzys)" - pisze nowojorski dziennik, chwaląc przy tym antykryzysowy budżet przygotowany przez administrację prezydenta Baracka Obamy.

"NYT" zauważa, że sposób, w jaki Europa poradzi sobie z kryzysem, jest istotny dla Waszyngtonu, który potrzebuje jej wsparcia militarnego i finansowego w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie. (PAP)

awl/ kar/

int.

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz