Notowania

usa
07.11.2008 11:51

USA: "NYT": Zwycięstwo Obamy zmienia nastroje w Iraku

Zwycięstwo Baracka Obamy w amerykańskich wyborach prezydenckich zaczęło zmieniać nastroje polityczne w Iraku i regionie - ocenia w piątek "New York Times".

Podziel się
Dodaj komentarz

Zwycięstwo Baracka Obamy w amerykańskich wyborach prezydenckich zaczęło zmieniać nastroje polityczne w Iraku i regionie - ocenia w piątek "New York Times".

Szyiccy politycy w Iraku zapowiedzieli, że przyspieszą prace nad tzw. paktem bezpieczeństwa dotyczącym stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Iraku, który ma być podpisany z USA. Według Amerykanów może to nastąpić nawet do połowy tego miesiąca - pisze dziennik.

"Jeśli wybory wygraliby Republikanie nie byłoby pewności, że Amerykanie wycofają się z Iraku do 31 grudnia 2011 roku" - gazeta cytuje członka Najwyższej Islamskiej Rady Iraku Hadiego al-Ameriego.

"NYT" przypomina też zapowiedź Obamy, że wolałby wycofać wojska z Iraku w ciągu 16 miesięcy, czyli dwa razy szybciej niż przewiduje pakt bezpieczeństwa.

Według dziennika iraccy politycy byli pod presją Iranu, który nalegał, by nie podpisywali oni umowy z Amerykanami. Kraj ten obawiał się, że pakt może mu zagrażać i być podstawą do stałej obecności wojsk amerykańskich w regionie. Wybór Obamy sprawił, że Irańczycy mniej naciskają na Irak, ponieważ zmniejszyły się ich obawy, że Ameryka będzie chciała ingerować w ich sprawy.

Rządy Obamy mogą też zmienić sytuację w Afganistanie. Z powodu zaostrzania się konfliktu potrzeba tam więcej wojska, a wszystkie dodatkowe siły mogą składać się tylko z żołnierzy wycofanych z Iraku - zauważa gazeta. (PAP)

keb/ ro/

int.

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz