Notowania

wiadomości
11.07.2011 02:17

USA: Obama: kompromis ws. deficytu budżetowego w ciągu 10 dni

# spotkanie zakończylo się; nie ma komunikatu w sprawie porozumienia; rozmowy będa kontynuowane #

Podziel się
Dodaj komentarz

# spotkanie zakończylo się; nie ma komunikatu w sprawie porozumienia; rozmowy będa kontynuowane #

11.07. Waszyngton (PAP/AFP, Reuters) - W niedzielę wieczorem w Waszyngtonie odbyło się spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z Republikanami w sprawie podniesienia limitu zadłużenia państwa; rozmowy będą kontynuowane w poniedziałek.

Przed spotkaniem Obama powiedział dziennikarzom, że do porozumienia "musi" dojść w ciągu 10 dni.

Przywódcy obu partii w Kongresie i prezydent rozpoczęli w niedzielę negocjacje, które będą kontynuowane w poniedziałek rano. Jest to gra "o wysoką stawkę" - podkreśla Reuters - która ma przerwać impas w rozmowach na temat podwyższenia limitu zadłużenia państwa.

Spotkanie niedzielne trwało około 90 minut. Po jego zakończeniu nie wydano żadnego oficjalnego komunikatu poza zapewnieniem o tym, że rozmowy będą kontynuowane. Konferencja prasowa prezydenta w tej sprawie została zapowiedziana na poniedziałek.

W połowie maja Stany Zjednoczone osiągnęły ustawowo dozwolony pułap zadłużenia - 14,3 biliona dolarów - co oznacza, że nie mogą zaciągać więcej długów. Minister skarbu (finansów) Timothy Geithner ogłosił wówczas, że jego resort zawiesza inwestycje w fundusze emerytalne i rentowe pracowników administracji. Te i inne posunięcia mają pozwolić na spłaty należności bez zaciągania nowych długów do 2 sierpnia.

Jeśli jednak obie strony nie dojdą do porozumienia przed tym terminem, Ameryka może po raz pierwszy w swej historii znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie w stanie na bieżąco obsługiwać swych długów.

Prezydent Barack Obama i Demokraci będą próbowali uzyskać "najlepszą możliwą ofertę" w rozmowach z Republikanami na temat zadłużenia - zapowiedział w sobotę minister skarbu. Niektórzy komentatorzy nazywają nieustępliwą postawę Republikanów "szantażem".

Geithner od miesięcy ostrzegał, zwłaszcza w oficjalnych pismach adresowanych do Kongresu, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, grozi to "katastrofalnymi stratami" dla wrażliwej amerykańskiej gospodarki. Reperkusje takiej katastrofy miałyby zasięg globalny i mogłyby wywołać kolejny, głęboki kryzys. Rząd ostrzega, że niewypłacalność USA wystraszy inwestorów i zmusi do podniesienia stóp procentowych, co zahamuje wzrost gospodarczy. (PAP)

fit/

9368124 9368120 9368276 9368283 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz