Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Obama: władze zrobią wszystko, by zatamować wyciek

0
Podziel się

#
dochodzą wypowiedzi Obamy
#

bEggZJpN

# dochodzą wypowiedzi Obamy #

30.05. Nowy Orlean, Chicago (PAP/AFP, AP, Reuters) - Prezydent USA Barack Obama zapewnił w sobotę, że władze podejmą wszelkie "odpowiedzialne" kroki w celu zatamowania wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej, powstałego po wybuchu na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia.

"Jak mówiłem już wczoraj, każdy dzień wycieku to gwałt na mieszkańcach wybrzeża zatoki i bogactwach naturalnych, które należą do nas wszystkich" - oświadczył.

bEggZJpP

Białemu Domowi zarzucano, że nie dość szybko i zdecydowanie odpowiedział na kryzys.

Koncern British Petroleum (BP) poinformował wcześniej, że porażką zakończyła się najnowsza próba zahamowania katastrofalnego wycieku.

"Po trzech dniach bezustannych starań nie byliśmy w stanie zatamować wycieku" - oświadczył na konferencji prasowej menedżer firmy Doug Suttles. Dodał, że koncern zamierza zastosować teraz inną metodę.

Zakończona porażką próba zatamowania wycieku metodą "top kill" zakładała wpompowanie mułu (ściślej: gliny zmieszanej z chemikaliami), który miał powstrzymać wyciek w rejonie głowicy przeciwerupcyjnej, a następnie - zatkanie uszkodzonego szybu cementem. Wykorzystano ponad 4,5 miliona litrów specjalnego mułu.

bEggZJpV

Metodę tę stosowano już wcześniej, ale nigdy na tak znacznej głębokości, jak w wypadku wycieku w zatoce - 1,5 km pod powierzchnią wody.

Ropa wyciekająca od ponad miesiąca tworzy w Zatoce Meksykańskiej plamę, która powoduje spustoszenia ekologiczne. Dotarła już do wybrzeży stanu Luizjana, niszcząc miejscową faunę. Giną ptaki wodne, a władze zamykają kolejne tereny połowu ryb. Walka z wyciekiem wcześniej polegała na próbach rozcieńczania plamy ropy za pomocą dyspergentów rozpylanych z samolotów. Planuje się też wypalanie ropy.

W piątek Obama przerwał wakacje, które wraz z rodziną spędza w Chicago, i udał się z drugą wizytą na wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, gdzie m.in. kontrolował ochronne bariery na plaży. (PAP)

ksaj/

bEggZJpW

6333476 6333364 6333351 arch.

bEggZJqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)