Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Odnaleziono nagrania CIA z przesłuchań w Maroku

0
Podziel się:

W pudełku pod biurkiem w siedzibie CIA znaleziono nagrania wideo z
przesłuchań w tajnym więzieniu za granicą Ramziego Binalshibha, który przyznał się do udziału w
przygotowywaniu zamachów z 11 września 2001 - poinformowała we wtorek agencja Associated Press.

W pudełku pod biurkiem w siedzibie CIA znaleziono nagrania wideo z przesłuchań w tajnym więzieniu za granicą Ramziego Binalshibha, który przyznał się do udziału w przygotowywaniu zamachów z 11 września 2001 - poinformowała we wtorek agencja Associated Press.

AP dodaje, że - jak się przypuszcza - te dwie kasety wideo i jedna audio są jedynymi istniejącymi nagraniami w ramach tajnego programu wykorzystywania przez CIA więzień za granicą.

Agencja pisze, że gdy CIA zniszczyła 92 nagrania z przesłuchań dwóch innych ludzi Al-Kaidy - Abu Zubajdy i Abd al-Nasziriego -(podczas których stosowano tzw. waterboarding,czyli torturę polegającą na wlewaniu wody do dróg oddechowych) przypuszczano, że innych nagrań już nie ma.

Jednak w 2007 roku w Centrum Antyterrorystycznym CIA znalazły się nagrania z przesłuchań Ramzi Binalshibha w Maroku. AP powołuje się na "obecne i byłe amerykańskie osobistości oficjalne" i podkreśla, że nagrania pozostają wciąż pilnie strzeżoną tajemnicą.

Agencja wyraża opinię, że gdyby nagrania pojawiły się na procesie Binalshibha, mogłyby rzucić światło na rolę Maroka w programie antyterrorystycznym znanym jako Greystone, w ramach którego CIA miała prawo przetrzymywać terrorystów w tajnych więzieniach i przerzucać ich do różnych krajów.

Według Associated Press, wspomniane osobistości oficjalne ujawniły, że kasety dokumentują przesłuchania Binalshibha w 2002 r. w marokańskim więzieniu w pobliżu Rabatu, wykorzystywanym przez CIA.

Amerykańska Unia Na Rzecz Wolności Obywatelskich (ACLU) wystąpiła do rządu USA o ujawnienie dalszych informacji na temat tych nagrań. ACLU od dawna domaga się na drodze prawnej ujawnienia metod stosowanych wobec zatrzymanych.

"Dzisiejsze doniesienia stanowią bolesne przypomnienie jak wiele informacji na temat metod przesłuchań stosowanych przez administrację Busha jest wciąż przetrzymywanych przez rząd" - powiedział prawnik ACLU Alexander Abdo.

Nagrania byłyby też cenne dla obrońców 38-letniego Binalshibha bowiem mogłyby dostarczyć informacji o jego stanie psychicznym w ciągu pierwszych miesięcy po jego pojmaniu. Chcą oni zwłaszcza wiedzieć czy lata spędzone w więzieniach CIA nie spowodowały u niego zaburzeń psychiki. Binalshibh cierpi teraz na schizofrenię i jest leczony silnymi lekami psychotropowymi.

Obecna administracja Baracka Obamy rozważa obecnie co zrobić z przetrzymywanymi osobami podejrzewanymi o terroryzm. Departament Sprawiedliwości bada też czy zniszczenie nagrań z przesłuchań Abu Zubajdy i Abd al-Nasziriego było zgodne z prawem oraz dlaczego nie ujawniono nagrań z przesłuchań Binalshibha. (PAP)

jm/ az/

6795991

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)