Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Pentagon domaga się od WikiLeaks reszty tajnych dokumentów

0
Podziel się

Pentagon zażądał w czwartek od WikiLeaks, by ten portal
internetowy, który ujawnił niedawno tajne dokumenty o wojnie w Afganistanie, przekazał natychmiast
amerykańskiemu resortowi obrony ok. 15 000 dokumentów, których dotąd nie opublikował.

bEinqTqZ

*Pentagon zażądał w czwartek od WikiLeaks, by ten portal internetowy, który ujawnił niedawno tajne dokumenty o wojnie w Afganistanie, przekazał natychmiast amerykańskiemu resortowi obrony ok. 15 000 dokumentów, których dotąd nie opublikował. *

"Prosimy ich o zrobienie rzeczy właściwej" - oświadczył rzecznik Pentagonu Geoff Morrell. "Mamy nadzieję, że uwzględnią nasze żądania" - powiedział rzecznik dziennikarzom.

"Publikacja przez WikiLeaks wielkiej liczby naszych dokumentów naraziła na niebezpieczeństwo naszych żołnierzy, naszych aliantów i obywateli afgańskich, którzy z nami współpracują" - powiedział Morrell.

bEinqTrb

Dodał, że ujawnienie dodatkowych tajnych informacji może jedynie pogorszyć sytuację.

Ujawnione dotąd materiały to ponad 90 tysięcy - jak twierdzi WikiLeaks - "sprawdzonych i autentycznych dokumentów", m.in. o tajnych operacjach wojsk amerykańskich w Afganistanie między styczniem 2004 roku a grudniem 2009 roku.

Publikacja materiałów wywołała zdecydowaną krytykę ze strony Białego Domu i amerykańskiego Ministerstwa Obrony, które wszczęło dochodzenie w sprawie przecieku. Głównym podejrzanym o przekazanie ponad 90 tys. dokumentów jest oficer amerykańskiego wywiadu wojskowego Bradley Manning, którego już aresztowano.(PAP)

mmp/ mc/

bEinqTrh

6736285 6736134 arch.

bEinqTrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)