Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Pentagon przestrzega przed drastycznymi cięciami budżetowymi

0
Podziel się:

Wiceminister obrony USA Ashton Carter ostrzegł we wtorek, że
jeśli wejdą w życie przewidziane cięcia wydatków, Pentagon będzie musiał wysłać na bezpłatne urlopy
setki tysięcy pracowników cywilnych, ograniczyć serwisowanie samolotów i okrętów oraz szkolenia.

Wiceminister obrony USA Ashton Carter ostrzegł we wtorek, że jeśli wejdą w życie przewidziane cięcia wydatków, Pentagon będzie musiał wysłać na bezpłatne urlopy setki tysięcy pracowników cywilnych, ograniczyć serwisowanie samolotów i okrętów oraz szkolenia.

Występując przed senacką Komisją Sił Zbrojnych, Carter wezwał Kongres do opóźnienia mających nastąpić za dwa tygodnie automatycznych cięć wydatków budżetowych zwanych sekwestracją. "Te druzgocące wydarzenia nie są już odległym problemem. Wilk stoi przed drzwiami" - mówił.

Według Cartera siły zbrojne USA do końca roku staną w obliczu "kryzysu gotowości" z powodu tych automatycznych cięć i dlatego, że Kongres nie zdołał przyznać finansowania obronności na rok budżetowy 2013.

Luty br. jest piątym miesiącem roku budżetowego 2013. Pentagon działa na podstawie przepisów utrzymujących jego budżet na poziomie poprzedniego roku. Jak pisze Reuters, finansowanie jest mniej więcej na tym samym poziomie, ale "pieniądze są na niewłaściwych rachunkach".

Carter powiedział, że w rezultacie splotu problemów finansowych Pentagon stoi w obliczu niedoboru 35 miliardów USD na rachunkach operacyjnych i serwisowych i będzie go musiał pokryć w ciągu pozostałych siedmiu miesięcy roku budżetowego.

Reuters przypomina, że sekwestracja jest spuścizną impasu z 2011 roku między Barackiem Obamą a Republikanami w Kongresie w kwestii podniesienia limitu zadłużenia narodowego. Republikanie, niezadowoleni z deficytu, chcieli, żeby podwyżkom limitu zadłużenia odpowiadało redukowanie wydatków rządowych.

Carter powiedział, że niepewność budżetowa odbija się już na funkcjonowaniu Pentagonu. M.in. zamrożono zatrudnianie cywilów, co "nieproporcjonalnie dotyka weteranów, stanowiących 44 proc. siły roboczej". Pentagon przygotowuje też zwolnienie "znacznej części" swych pracowników dorywczych i z umowami na czas określony. (PAP)

az/ mc/

13194373

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)