Notowania

usa
18.10.2009 21:21

USA: Pentagon rezygnuje z wysłania 3500 żołnierzy do Iraku

Pentagon postanowił zrezygnować z wysłania do Iraku brygady złożonej z 3500 żołnierzy, co pozwoli na ewentualne użycie tej jednostki do wzmocnienia sił amerykańskich w Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pentagon postanowił zrezygnować z wysłania do Iraku brygady złożonej z 3500 żołnierzy, co pozwoli na ewentualne użycie tej jednostki do wzmocnienia sił amerykańskich w Afganistanie.

Jak podał Pentagon w komunikacie, cytowanym w niedzielę przez amerykańskie media, 1. Polowa Brygada Piechoty 10. Dywizji Górskiej z siedzibą w Fort Drum, w stanie Nowy Jork, miała być wysłana do Iraku w styczniu przyszłego roku.

Jak podkreślił Departament Obrony, poprawa stanu bezpieczeństwa w Iraku sprawiła, że dowództwo postanowiło nie wysyłać brygady, która miała zastąpić jednostkę powracającą z Iraku.

Ta decyzja "jest następstwem stałej poprawy skuteczności irackich sił bezpieczeństwa w wykonywaniu zadania ochrony instytucji i obywateli swego kraju" - stwierdza komunikat Pentagonu.

Ukazał się on w chwili, gdy prezydent Barack Obama pracuje nad nową strategią w Afganistanie. Dowódca wojsk NATO w Afganistanie, amerykański generał Stanley McChrystal, wystąpił do prezydenta o zwiększenie liczebności sił USA w tym kraju nawet o 40 000 ludzi.

Brytyjska telewizja BBC zapewniała w ubiegłym tygodniu, że prezydent USA postanowił spełnić postulaty McChrystala.

Biały Dom ogłosił jednak, że Obama, który odbył już pięć narad poświęconych sytuacji w Afganistanie, potrzebuje jeszcze "kilku tygodni", aby podjąć decyzję, czy wysłać tam posiłki.

Obecnie Stany Zjednoczone mają w Afganistanie 65 000 żołnierzy, tj. jest więcej niż kiedykolwiek od początku wojny przed ośmiu laty. (PAP)

ik/ kar/

4957962

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz