Notowania

usa
22.07.2010 21:00

USA: Pesymizm Amerykanów co do perspektyw gospodarki

Mimo pewnych oznak poprawy stanu gospodarki Amerykanie coraz bardziej pesymistycznie oceniają jej przyszłość - wynika z ogłoszonych w czwartek sondaży.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mimo pewnych oznak poprawy stanu gospodarki Amerykanie coraz bardziej pesymistycznie oceniają jej przyszłość - wynika z ogłoszonych w czwartek sondaży.

Według sondażu przeprowadzonego przez Uniwersytet Quinnipiac w stanie Connecticut, 79 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych uważa, że gospodarka kraju nadal znajduje się w recesji. Jest to nawet większy odsetek niż w maju, kiedy 75 proc. respondentów było tego zdania.

Tylko 23 proc. ankietowanych sądzi, że sytuacja gospodarcza się poprawia, 31 proc. jest przeciwnego zdania, a 44 proc. nie widzi żadnych zmian.

W innym sondażu, przeprowadzonym przez Citi, 62 proc. respondentów wyraziło opinię, że w gospodarce "najgorsze jest jeszcze przed nami".

Opinie takie stoją w pewnej sprzeczności ze wskaźnikami ekonomicznymi. PKB wykazuje wzrost od wielu miesięcy, ok. 3-3,5 proc. w skali rocznej. Giełda zwyżkowała w czwartek - Dow Jones wzrastał po południu (czasu lokalnego) o ponad 200 punktów.

Poprzedniego dnia jednak prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke powiedział w Kongresie, że przyszłość gospodarki jest niepewna, a bezrobocie jeszcze do 2012 r. włącznie pozostanie na poziomie ponad 7 proc. Obecnie wynosi 9,5 proc.

W czwartek ministerstwo pracy poinformowało, że w zeszłym tygodniu znacznie wzrosła - do 464 000 - liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Był to największy wzrost od lutego, oznaczający odwrócenie poprzedniego trendu spadkowego.

Według sondażu Uniwersytetu Quinnipiac, Amerykanie w większości uważają, że zmniejszenie bezrobocia jest ważniejsze niż redukcja deficytu budżetowego. Jest to dobra wiadomość dla Demokratów i prezydenta Baracka Obamy, którzy forsują nakręcanie koniunktury poprzez wydatki rządowe na stymulowanie gospodarki.

Tomasz Zalewski(PAP)

tzal/ jo/ kar/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz