Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Petraeus: Wojna w Afganistanie toczy się zgodnie z planem

0
Podziel się:

Szef Centralnego Dowództwa armii USA (CENTCOM) generał David Petraeus
starał się uspokoić Senat, zapewniając w środę, że operacja USA i NATO w Afganistanie zmierza we
właściwym kierunku, mimo doniesień o braku postępów w walce z talibami.

*Szef Centralnego Dowództwa armii USA (CENTCOM) generał David Petraeus starał się uspokoić Senat, zapewniając w środę, że operacja USA i NATO w Afganistanie zmierza we właściwym kierunku, mimo doniesień o braku postępów w walce z talibami. *

Składając w środę wyjaśnienia przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu, generał podkreślił, że wojska amerykańskie bynajmniej nie zamierzają "kierować się do masowego odwrotu" z Afganistanu w lecie przyszłego roku.

Lipiec 2011 r. to data, kiedy - jak zapowiedział prezydent Barack Obama - siły USA rozpoczną wycofywanie się z tego kraju.

"Ważne, by lipiec 2011 był widziany prawidłowo, tzn. jako data, kiedy proces (wycofywania wojsk) się rozpoczyna, a nie jako data, kiedy Stany Zjednoczone kierują się do masowego odwrotu" - powiedział Petraeus.

Data ta - dodał - oznacza "początek odpowiedzialnego wycofywania dodatkowych sił z Afganistanu, w tempie zależnym od sytuacji w tym czasie".

Mówiąc o "dodatkowych" siłach, dowódca CENTCOM miał na myśli 30 tysięcy żołnierzy przysłanych do Afganistanu na polecenie Obamy pod koniec ub.r. w ramach tzw. surge, czyli wzmocnienia amerykańskiego kontyngentu wojskowego w tym kraju. Przybywają one tam sukcesywnie i do lata siły USA mają urosnąć do 100 000 wojsk.

Petraeus sugerował nawet możliwość dalszego zwiększenia liczebności wojsk.

Odpowiadając na pytanie w tej sprawie, nie wykluczył, że Pentagon może poprosić o zgodę na przysłanie dodatkowych posiłków.

"Nigdy bym nie wykluczył, że poprosimy o więcej", jeśli warunki (na froncie) się pogorszą - powiedział, chociaż dodał: "nie jest to teraz naszym zamiarem".

Towarzysząca generałowi na przesłuchaniu podsekretarz obrony ds. politycznych Michele Flournoy powiedziała: "Nikt nie zechciałby wiązać prezydentowi rąk w żaden sposób".

Poprzedniego dnia w czasie przesłuchań przed komisją senatorowie z obu partii zadawali Petraeusowi wiele pytań i wyrażali wątpliwości, czy strategia w Afganistanie jest skuteczna.

Kongres niepokoi się doniesieniami o braku postępów na froncie. W czerwcu siły USA i NATO notują rekordowe straty w starciach z talibami.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)