Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA pomogą sfinansować izraelski system przeciwrakietowy

0
Podziel się

Barack Obama chce przekazania 205 mln dolarów.

USA pomogą sfinansować izraelski system przeciwrakietowy
(PAP/EPA)
bCZIcfhh

Prezydent USA Barack Obama wystąpi do Kongresu z prośbą o przekazanie Izraelowi 205 mln dol. (654 mln zł), co pozwoli mu na przyspieszenie instalacji systemu obrony przeciwrakietowej - powiadomił Biały Dom.

System o nazwie _ Żelazna kopuła _ (Iron Dome) produkowany jest przez państwową spółkę Rafael Advanced Defence Systems. Ma on chronić terytorium izraelskie przed wystrzeliwanymi ze Strefy Gazy i Libanu pociskami rakietowymi o zasięgu od 5 do 70 km, które będzie detonował w powietrzu za pomocą naprowadzanych radarowo niewielkich pocisków.

Prace nad _ Żelazną kopułą _ pobudziła 33-dniowa wojną Izraela z libańskim Hezbollahem w 2006 r., a następnie konflikt z palestyńskim Hamasem w ub.r. Tylko Hezbollah wystrzelił w kierunku Izraela około 4 tys. pocisków.

bCZIcfhj

Dwie konstruowane obecnie baterie systemu będą mobilne, aby możliwe było ich przesunięcie na dowolny front w ciągu kilku godzin. Jak podaje agencja Associated Press, powinny one być gotowe jeszcze w tym roku. Cały system przeciwrakietowy będzie natomiast w pełni sprawny dopiero za kilka lat.

_ - Prezydent zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie stwarzają dla Izraela rakiety wystrzeliwane przez Hamas i Hezbollah i dlatego zdecydował się wystąpić do Kongresu o wsparcie produkcji izraelskiego systemu obrony przed rakietami krótkiego zasięgu _ - oświadczył rzecznik Białego Domu Tommy Vietor.

Rzecznik Pentagonu Bryan Whitman zapewnił, że będzie to pierwsza bezpośrednia inwestycja USA w _ Iron Dome _. Waszyngton rokrocznie wydaje na pomoc dla Izraela ponad 2 mld dol., a począwszy od 2012 r. kwota ta ma sięgać aż 3 mld dol.

ZOBACZ TAKŻE:

bCZIcfhK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)