Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Prawybory - sukcesy nowicjuszy zwiastują duże zmiany w listopadzie

0
Podziel się

Kolejna runda prawyborów przed listopadowymi wyborami w USA przyniosła
więcej zwycięstw urzędującym politykom niż debiutantom. Zdaniem ekspertów jednak sukcesy tych
ostatnich potwierdzają nastroje niezadowolenia ze status quo w Waszyngtonie.

bEhqIapx

*Kolejna runda prawyborów przed listopadowymi wyborami w USA przyniosła więcej zwycięstw urzędującym politykom niż debiutantom. Zdaniem ekspertów jednak sukcesy tych ostatnich potwierdzają nastroje niezadowolenia ze status quo w Waszyngtonie. *

W stanie Arizona były republikański kandydat na prezydenta, senator John McCain, zdecydowanie wygrał we wtorek z byłym kongresmanem J.D. Hayworthem.

Ten ostatni usiłował portretować McCaina jako "ukrytego liberała", ale senator przelicytował go w rywalizacji o to, kto przedstawi się wyborcom jako bardziej radykalny konserwatysta.

bEhqIapz

McCain - jak podkreślają obserwatorzy - zmienił w tym celu swoje dawne pojednawcze stanowisko wobec nielegalnych imigrantów, przestał popierać ograniczenie roli pieniędzy w kampaniach wyborczych i przesunął się na prawo także w innych sprawach.

Na Florydzie czarnoskóry demokratyczny kongresman Kendrick Meek pokonał miliardera Jeffa Greene, który dysponując nieograniczonymi funduszami atakował go w licznych ogłoszeniach telewizyjnych.

W stanie tym dojdzie w listopadzie do konfrontacji trzech konkurentów do fotela senatora - przeciw Meekowi ubiega się o niego wschodząca gwiazda Partii Republikańskiej, mocno konserwatywny syn kubańskich imigrantów Marco Rubio oraz kandydujący jako niezależny Charles Crist, były gubernator Florydy. Crist opuścił GOP, po przegraniu tam walki z Rubio o partyjną nominację.

Tymczasem w republikańskich prawyborach w wyścigu o stanowisko gubernatora kandydat establishmentu, stanowy prokurator generalny i były kongresman Bill McCollum uległ politycznemu nowicjuszowi, zamożnemu biznesmenowi Rickowi Scottowi.

bEhqIapF

Zanosi się także na zwycięstwo outsidera na Alasce w miejscowych prawyborach republikańskich na stanowisko senatora w tym stanie. Obliczanie głosów jeszcze trwa, ale wydaje się pewne, że urzędująca senator Lisa Murkowski utraci posadę na rzecz prawnika Joe Millera.

O spodziewanej wygranej Millera przesądza poparcie konserwatywnej Tea Party i Sary Palin, byłej gubernator tego stanu i kandydatce GOP na wiceprezydenta w wyborach w 2008 r.

W sumie w prawyborach we wtorek, podobnie jak we wcześniejszych turach, większość urzędujących polityków utrzymała się jako kandydaci swych partii w listopadzie.

Politolodzy, np. Norman Ornstein wypowiadający się w radiu NPR, zwracają jednak uwagę, że poprzednio prawie wszyscy politycy popierani przez partyjny establishment uzyskiwali nominację.

bEhqIapG

Tegoroczne sukcesy outsiderów - zwłaszcza w GOP, popieranych przez Partię Herbacianą i Sarę Palin - są sygnałem, że w wyborach w listopadzie - do Kongresu i na stanowiska gubernatorów - może dojść do politycznego trzęsienia ziemi.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

bEhqIaqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)