Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
22.10.2006 07:23

USA: Prokuratura w Chicago ujawniła wniosek o ekstradycję Mazura

Prokuratura federalna w Chicago ujawniła wniosek o ekstradycję do Polski biznesmena Edwarda Mazura podejrzewanego o podżeganie do zabójstwa w 1998 r. ówczesnego komendanta głównego policji gen. Marka Papały.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prokuratura federalna w Chicago ujawniła wniosek o ekstradycję do Polski biznesmena Edwarda Mazura podejrzewanego o podżeganie do zabójstwa w 1998 r. ówczesnego komendanta głównego policji gen. Marka Papały.

Wniosek, skierowany przez prokuratora Mitchella A. Marsa do sędziego okręgowego sądu federalnego Arlandera Keysa, powołuje się na układ o ekstradycji między Polską a USA. Czytamy w nim m.in., że jeżeli sąd uzna dowody przeciwko Mazurowi za wystarczające, prokuratura zwróci się do niego o zarekomendowanie pozytywnej decyzji o ekstradycji, którą wydaje Departament Stanu.

We wniosku przytacza się dowody przedstawione przez stronę polską, przede wszystkim zeznania gangsterów z tzw. klubu płatnych zabójców z Gdańska - jeden z nich, Artur Zirajewski, pseudonim "Iwan", powiedział, że Mazur oferował 40 tysięcy dolarów za zabicie Papały.

Według wniosku, oprócz Mazura, głównym zleceniodawcą morderstwa, dokonanego 25 czerwca 1998 r. w Warszawie, był znany gangster Jeremiasz Barański, pseudonim "Baranina". W spisku - jak podaje wniosek - uczestniczył też nieżyjący już - podobnie jak Barański - szef mafii w Trójmieście, Nikodem Skotarczak, pseud. "Nikoś".

Według dokumentu, podczas jednej z rozmów z gangsterami, które toczyły się w Gdańsku i w Warszawie, Mazur miał powiedzieć, że komendant policji jest "dużą przeszkodą do następnych interesów". Motywem zabójstwa mogło być zaangażowanie Papały w sprawie przemytu narkotyków przez mafię.

Mazur został aresztowany w piątek rano w Chicago. W czasie aresztowania obecny był m.in. funkcjonariusz amerykańskiej Agencji Antynarkotykowej DEA (Drug Enforcement Agency).

Pierwsze posiedzenie sądu w sprawie ekstradycji, rozpoczęte w piątek, zakończyło się tylko wyznaczenie następnego terminu rozprawy na najbliższą środę.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ kan/ ura/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz