Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA przekazały Algierii dwóch więźniów Guantanamo

0
Podziel się:

USA przekazały władzom Algierii dwóch więźniów Guantanamo w
ramach dążenia do zamknięcia kontrowersyjnego obozu w amerykańskiej bazie na Kubie - poinformował w
czwartek w oświadczeniu Pentagon.

USA przekazały władzom Algierii dwóch więźniów Guantanamo w ramach dążenia do zamknięcia kontrowersyjnego obozu w amerykańskiej bazie na Kubie - poinformował w czwartek w oświadczeniu Pentagon.

Po odesłaniu do Algierii 34-letniego Nabila Saida Hadjaraba i 36-letniego Mutii Sadiqa Ahmada Sayyaba w obozie pozostało 164 więźniów. Decyzje o przekazaniu krajom pochodzenia 84 z nich podjęły administracje prezydentów George'a W. Busha i Baracka Obamy. 56 z zakwalifikowanych do transferu to Jemeńczycy.

Algieria ze swojej strony przyjęła bez zastrzeżeń wniosek Stanów Zjednoczonych o repatriacji jej dwóch obywateli - podała w czwartek w Algierze Krajowa Komisja Konsultacyjna ds. Popierania i Ochrony Praw Człowieka. Komisja zauważyła też, że na temat poprzednio przekazanych z Guantanamo 13 Algierczyków nie opublikowano żadnych informacji.

Repatriację Hadjaraba i Sayyaba do Algierii administracja Obamy zapowiadała w zeszłym miesiącu, podejmując po niemal roku na nowo kwestię transferu zatrzymanych.

Decyzja zapadła, jak podał Pentagon, po kompleksowym przeglądzie. "W rezultacie tej rewizji, w której uwzględniono liczne czynniki, w tym kwestie bezpieczeństwa, zgoda co do transferu tych mężczyzn zapadła na drodze konsensusu sześciu wydziałów i agencji, w tym sił operacyjnych" - poinformowano.

Prezydent Obama w swojej kampanii wyborczej w 2008 roku obiecał zamknięcie więzienia, w którym przetrzymywane są dziesiątki więźniów - większość bez postawienia im oskarżenia. Powoływał się na uszczerbek dla reputacji USA na świecie, ale nie doprowadził do zamknięcia więzienia, częściowo z powodu oporu ze strony Kongresu.

W wystąpieniu w maju Obama ocenił, że to więzienie dla podejrzanych o terroryzm "nigdy nie powinno było powstać" oraz że stało się ono "na całym świecie symbolem Ameryki, która lekceważy praworządność". Podkreślił też, że w czasach, gdy USA zmagają się z deficytem budżetowym, roczne wydatki na Guantanamo to aż 150 mln dolarów, czyli niemal 1 mln na więźnia. "Kongres nie ma żadnego uzasadnienia, poza polityką, aby blokować zamknięcie tego więzienia" - dodał.

Obóz, w którym przetrzymywani są podejrzani o terroryzm, powstał po ataku na USA z 11 września 2001 roku.

Poprzednim przekazanym innemu krajowi więźniem, zarazem najmłodszym i ostatnim obywatelem Zachodu z przebywających w Guantanamo był Omar Khadr, którego we wrześniu odesłano do rodzinnej Kanady, by tam odsiedział do końca swój wyrok.

Nabil Said Hadjarab został zatrzymany 20 grudnia 2001 roku przez siły afgańskie podczas próby ucieczki z Tora Bora we wschodnim Afganistanie, gdzie został ranny podczas ataku amerykańskiego śmigłowca, i przekazany dwa dni później Amerykanom - wynika z dokumentów amerykańskiego wojska opublikowanych przez demaskatorski portal WikiLeaks.

Mutia Sadiq Ahmad Sayyab został ujęty również podczas ucieczki z Tora Bora, po przekroczeniu granicy. Władze Pakistanu przekazały go 4 stycznia 2002 roku Amerykanom.(PAP)

klm/ mc/

14472111 14472396

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)