Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Przypadek odpornej na leczenie gruźlicy

0
Podziel się

Portal Yahoo przytacza w niedzielę depeszę agencji AP, na temat
odkrytego w USA przypadku odpornej na leczenie gruźlicy. Przez pewien czas lekarze starali się
unikać rozgłosu wokół tego przypadku.

bEhKOhKJ

Portal Yahoo przytacza w niedzielę depeszę agencji AP, na temat odkrytego w USA przypadku odpornej na leczenie gruźlicy. Przez pewien czas lekarze starali się unikać rozgłosu wokół tego przypadku.

Pacjent przeżył, ale jak donosi AP, lekarz mieli do czynienia z czymś, czego obawiali się od lat: pierwszym przypadkiem zaraźliwej, agresywnej i szczególnie odpornej na leki gruźlicy.

19- letni Oswaldo Juarez zdołał przeżyć, choć jego przypadek to tzw. "skrajanie odporna na leki gruźlica" (XXDR) - której nigdy wcześniej nie odnotowano w USA. Juarez leczony był przez dwa lata i trzy miesiące, zanim w dobrym stanie zdołano go wysłać do sanatorium.

bEhKOhKL

Wiele chorób mutuje w zdumiewającym tempie, mimo że 40 lat temu wiele z nich uznano za opanowane. Gruźlica, malaria, HIV stają się problemem, który migruje poprzez granice. Ich odporność na leczenie jest dziełem człowieka: nadmierne lub niewłaściwe, nienadzorowane przez lekarzy (zwłaszcza w biednych krajach) używanie leków, wreszcie przenikanie na rynek podróbek leków właściwych, powodują powstawanie nowych, szalenie niebezpiecznych odmian chorób zakaźnych.

"Odporna na leki gruźlica to +bomba zegarowa+" powiedział AP szef Krajowego Centrum Badań nad Gruźlicą w San Francisco, Masae Kawamura.

Chorobą można zarazić się od kogoś, kto kaszle lub kicha; gruźlica może też się rozwinąć, jako następstwo niewłaściwego leczenia.

"Obserwujemy właśnie globalny problem" - mówi dr Lee Reichman, ekspert z Instytutu Gruźlicy New Jersey Medical School. "To nie jest problem zagraniczny. Chorych nie da się +trzymać na zewnątrz+. Czas by ludzie zdali sobie z tego sprawę".

bEhKOhKR

Światowa Organizacja Zdrowia (WTO) postanowiła zwrócić uwagę świata na tę zmutowaną formę gruźlicy, organizując w Pekinie, w kwietniu konferencję na ten temat. Wnioski były niepokojące: choroba jest już na wszystkich kontynentach i rozprzestrzenia się bardzo szybko. (PAP)

fit/

int. - ap20091227

bEhKOhLm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)