Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Przywódcy Demokratów i Republikanów w Senacie wznowili rozmowy

0
Podziel się:

Przywódcy Demokratów i Republikanów w Senacie, Harry Reid i
MitchMcConnell, wznowili we wtorek wieczorem rozmowy na temat zapobieżenia niewypłacalności rządu i
wznowienia działalności agend federalnych.

bECieuid

Przywódcy Demokratów i Republikanów w Senacie, Harry Reid i MitchMcConnell, wznowili we wtorek wieczorem rozmowy na temat zapobieżenia niewypłacalności rządu i wznowienia działalności agend federalnych.

"Biorąc pod uwagę dzisiejsze wydarzenia, przywódcy postanowili podjąć prace mające na celu wznowienie prac rządu i zapobieżenia niewypłacalności. Wyrażają optymizm co do szans zawarcia porozumienia" - powiedział rzecznik McConnella, Don Stewart.

Podobny optymizm wyraził rzecznik senatora Reida.

bECieuif

Według źródeł w Senacie, do porozumienia może dojść jeszcze we wtorek późnym wieczorem czasu miejscowego. Przygotowywany przez ponadpartyjną grupę senatorów plan zakłada podniesienie limitu zadłużenia USA do 7 lutego oraz przyjęcie nowej ustawy o finansowaniu rządu do 15 stycznia. W tym czasie Demokraci i Biały Dom oraz Republikanie mieliby osiągnąć porozumienie w sprawie długoterminowej polityki fiskalnej, która ograniczyłaby wzrost amerykańskiego zadłużenia.

Wcześniej kontrolujący Izbę Reprezentantów Republikanie nie zdołali doprowadzić do głosowania na plenarnym posiedzeniu tej izby nad ich planem wyjścia z impasu. Republikański deputowany Pete Sessions powiedział, że kolejna próba będzie podjęta w środę.

Republikański przewodniczący (spiker) Izby Reprezentantów John Boehner dwukrotnie próbował we wtorek skierować ustawę o podwyższeniu limitu zadłużenia publicznego i finansowaniu rządu pod głosowanie, jednak nie zdołał uzyskać wystarczającego poparcia.

Sekretarz skarbu Jack Lew ostrzegł, że w najbliższy czwartek rząd USA nie będzie miał możliwości zaciągania pożyczek na bieżącą działalność jeśli Kongres nie podniesie limitu długu publicznego wynoszącego obecnie 16,7 biliona dolarów. (PAP)

bECieuil

jm/

14814318 14814226

bECieuiG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)