Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Raport Departamentu Stanu krytykuje wzrost islamofobii

0
Podziel się:

W dorocznym raporcie na temat swobód religijnych na świecie Departament Stanu USA zwraca uwagę na wzrost islamofobii w Europie.

USA: Raport Departamentu Stanu krytykuje wzrost islamofobii
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

W dorocznym raporcie na temat swobód religijnych na świecie Departament Stanu USA zwraca uwagę na wzrost islamofobii w Europie oraz na prześladowania muzułmańskich mniejszości w krajach zdominowanych przez inne odłamy islamu.

Raport, który zdaje sprawę ze stanu swobód religijnych na świecie w roku 2012, zwraca też uwagę na prześladowania wyznawców różnych religii w Chinach, Korei Północnej, Wietnamie i Birmie oraz wzrost antysemityzmu w Iranie, Egipcie i Wenezueli.

Wobec nasilania się retoryki antysemickiej, którą posługują się również przedstawiciele rządów, mediów oraz przywódcy religijni w wyżej wymienionych krajach, Departament Stanu zdecydował się powołać swego specjalnego wysłannika ds. monitorowania przypadków antysemityzmu oraz negowania Holokaustu, zwłaszcza że antysemickie wypowiedzi prowadzą często do aktów przemocy i przypadków bezczeszczenia miejsc kultu i pochówku - głosi raport.

W Europie i w Azji nasiliła się retoryka antymuzułmańska oraz akty przemocy wobec wyznawców islamu, a także częstsze stały się _ narzucane przez rządy ograniczenia, które często odzwierciedlają animozje istniejące w społeczeństwach _ - głosi raport.

Tak jak w roku poprzednim dokument Departamentu Stanu krytykuje te rządy, _ które narzucają restrykcje w kwestii noszenia ubrań zgodnych z nakazami religii, jak na przykład zakaz zasłaniania twarzy przez kobiety w szkołach, podczas wykonywania funkcji publicznych i w przestrzeni publicznej _; jako przykład raport podaje zakaz noszenia burki wprowadzony w Belgii.

Departament Stanu krytykuje również te kraje muzułmańskie, w których większość wyznająca jakąś odmianę islamu _ represjonuje mniejszości innego wyznania _ muzułmańskiego; takie ograniczenia swobód religijnych mają miejsce w Arabii Saudyjskiej, Pakistanie, Indonezji, Bahrajnie i Iranie.

Raport - tak jak w latach poprzednich - poświęca sporo uwagi Chinom, gdzie rząd _ prześladuje, przesłuchuje, zatrzymuje i skazuje na więzienie liczne grupy wiernych _.

Czytaj więcej w Money.pl
USA krytykują Chiny i Ukrainę. Oto powody Przedstawiciel USA ds. handlowych (USTR) skrytykował Chiny za rosnące kradzieże amerykańskich tajemnic handlowych, a także Ukrainę za piractwo praw autorskich.
Kryzys? Wzbogacili się o blisko 30 procent Raport: w pierwszych dwóch latach ożywienia gospodarki USA po kryzysie z 2008 roku w Ameryce pogłębiały się nierówności społeczne.
USA martwią się o europejską gospodarkę Stanom Zjednoczonym bardzo zależy na zdrowiu i stabilności europejskiej gospodarki - zapewnił w Brukseli amerykański minister finansów Jack Lew.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)