Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Reakcje na orędzie prezydenta; reforma imigracyjna

0
Podziel się

Organizacje walczące o prawa imigrantów w USA krytykują prezydenta Baracka
Obamę za to, że w orędziu o stanie państwa wygłoszonym w Kongresie, niewiele miejsca poświęcił
reformie imigracyjnej.

bEglmMol

Organizacje walczące o prawa imigrantów w USA krytykują prezydenta Baracka Obamę za to, że w orędziu o stanie państwa wygłoszonym w Kongresie, niewiele miejsca poświęcił reformie imigracyjnej.

"Powinniśmy kontynuować pracę zmierzające do naprawy niedziałającego systemu imigracyjnego poprzez zabezpieczenie naszych granic, egzekwowania prawa i doprowadzenia do tego, by każdy, kto przestrzega przepisów, mógł mieć swój udział w rozwoju gospodarczym" - powiedział w swoim przemówieniu w Kongresie Barack Obama, dodając, że Stany Zjednoczone to naród imigrantów.

"Przyjaciele dotrzymują obietnic" - czytamy w opublikowanym w czwarteko świadczeniu Koalicji na Rzecz Imigrantów i Uchodźców w stanie Illinois (ICIRR).

bEglmMon

Podczas kampanii wyborczej w 2008 roku Obama obiecał przeprowadzenie całościowej reformy, która otwierałaby drogę do legalizacji pobytu 12 mln. przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych nielegalnych imigrantów. Latynosi, którzy stanowią największą grupę wśród osób przebywających i pracujących w USA bez prawa stałego pobytu, w przytłaczającej większości głosowali na Obamę.

Koalicja na Rzecz Imigrantów i Uchodźców w stanie Illinois zarzuciłaprezydentowi USA, że mówiąc o reformie imigracyjnej w orędziu, w którym skoncentrował się głównie na stanie ekonomii, nie wspomniał, iż reforma mogłaby się przyczynić do znacznego ożywienia amerykańskiej gospodarki.

Organizacje proimigranckie powołują się na badania Uniwersytetu Kalifornijskiego, z których wynika, że w ciągu 10 lat dzięki legalizacji nieudokumentowanych pracowników Produkt Krajowy Brutto powiększyłby się o około 1,5 biliona dolarów. Szacunki oparto na danych z 1986 roku, kiedy w USA wprowadzono amnestię.

"Jesteśmy rozczarowani, że kwestia reformy imigracyjnej została potraktowana(...) w tak zdawkowy sposób - powiedziała PAP Monika Tietz z Inicjatywy Polonijnej, chicagowskiej organizacji działającej na rzecz wprowadzenia reformy imigracyjnej.

bEglmMot

Organizacje działające na rzecz imigrantów wzywają prezydentaKongres do prac nad reformą imigracyjną. Zapowiadają także kolejne marsze imigrantów w Waszyngtonie.

W grudniu 2009 roku demokratyczny kongresman z Illinois, LuisGutierrez, zgłosił w Kongresie projekt ustawy o reformie imigracyjnej. Podobnie jak ustawa, która przepadła w Kongresie w 2007 roku podczas kadencji prezydenta George'a Busha, projekt otwiera nielegalnym imigrantom, po spełnieniu określonych warunków, drogę do otrzymania obywatelstwa USA.

Joanna Trzos (PAP)tos/ fit/

bEglmMoO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)