Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Rezygnacja prezesa General Motors

0
Podziel się

Prezes General Motors Rick
Wagoner zrezygnował w niedzielę ze swej funkcji pod presją Białego
Domu - poinformowały osoby z otoczenia prezydenta Baracka Obamy.

bEiYKpFN

Prezes General Motors Rick Wagoner zrezygnował w niedzielę ze swej funkcji pod presją Białego Domu - poinformowały osoby z otoczenia prezydenta Baracka Obamy.

Na dwa dni przed upłynięciem terminu na przedstawienie planu restrukturyzacji firmy, który zarządy GM i Chryslera miały przedstawić w Waszyngtonie, Wagoner podał się do dymisji. Złożenia funkcji zażądali przedstawiciele administracji.

Rząd USA ogłosi w poniedziałek plan ratowania zagrożonych upadkiem gigantów motoryzacyjnych - GM i Chryslera - wcześniej szefowie firm mieli dowieść, że mają pomysł na wykorzystanie środków ze skarbu państwa i poprawę swojego modelu biznesowego.

bEiYKpFP

Wagoner został prezesem GM w 2000 roku. Od tego czasu wartość rynkowa największego w USA producenta samochodów spadła o 95 proc. Od 2005 roku GM stracił około 82 mld dol.

W lutym okazało się, że GM zamknął rok 2008 ujemnym wynikiem 30,9 mld dolarów. Jest to druga co do wielkości roczna strata w 100- letniej historii koncernu. W roku 2007 jego deficyt sięgnął 38,7 mld dolarów.

Wagoner był krytykowany za zarządzanie firmą, ale odmawiał rezygnacji z funkcji prezesa. Naraził się też na gniew kongresmenów, gdy w listopadzie poleciał do Waszyngtonu korporacyjnym odrzutowcem by prosić o rządowe fundusze na ratowanie firmy.

Według agencji AP administracja Obamy ma zamiar wesprzeć GM sumą, która pozwoli firmie zrestrukturyzować się w ciągu 60 dni. GM otrzymał już od rządu 13,4 mld dol. kredytu. (PAP)

bEiYKpGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)