Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Rośnie pesymizm, ale Amerykanie nie liczą na Republikanów

0
Podziel się:

Amerykanie coraz bardziej pesymistycznie myślą o gospodarce i przyszłości
kraju, ale nie przynosi to politycznych korzyści Partii Republikańskiej - wynika z najnowszego
sondażu "Wall Street Journal" i telewizji NBC News.

Amerykanie coraz bardziej pesymistycznie myślą o gospodarce i przyszłości kraju, ale nie przynosi to politycznych korzyści Partii Republikańskiej - wynika z najnowszego sondażu "Wall Street Journal" i telewizji NBC News.

Po raz pierwszy od objęcia rządów przez prezydenta Baracka Obamę większość amerykańskiego społeczeństwa - 52 procent - uważa, że Stany Zjednoczone zmierzają w złym kierunku. Tylko 37 procent jest przeciwnego zdania.

Sondaż przeprowadzono w dniach 22-25 października.

58 procent Amerykanów - o 6 procent więcej niż we wrześniu - sądzi, że sytuacja gospodarcza jeszcze się pogorszy. Jedynie 29 procent wierzy, że kryzys wszedł już w najostrzejszą fazę i sytuacja może się już tylko poprawiać.

Na szczęście dla Obamy przeważająca większość - dokładnie 63 procent - jest przekonana, że prezydent odziedziczył bagaż kryzysu po swoim poprzedniku. Tylko 20 procent obwinia za kryzys Obamę.

Odpowiadając na pytanie, która partia powinna kontrolować Kongres, raptem 38 procent wskazało na Republikanów, co oznacza spadek w porównaniu z wrześniem. 46 procent woli, by większość na Kapitolu nadal mieli Demokraci; zyskali oni nawet 3 procent poparcia w porównaniu z poprzednim miesiącem.

W październiku wzrosło również poparcie Amerykanów dla ewentualnego zwiększenia liczby wojsk amerykańskich w Afganistanie, czego domaga się dowódca sił USA i NATO w tym kraju, generał Stanley McChrystal.

W zeszłym miesiącu popierało wysłanie dodatkowych wojsk 44 procent społeczeństwa, a 51 procent było przeciwnych. Obecnie 47 procent jest za, a 43 procent przeciw. Różnica ta mieści się jednak w granicach błędu statystycznego.

Kluczowy dla programu Obamy rządowy projekt reformy opieki zdrowotnej popiera wciąż mniejszość - tylko 38 procent - podczas gdy więcej Amerykanów - 42 procent - uważa, że jest to zła koncepcja.

Z drugiej strony, wzrosło nieco poparcie dla tzw. opcji publicznej, czyli propozycji utworzenia państwowego funduszu ubezpieczeń medycznych, na czym szczególnie zależy Demokratom i prezydentowi.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)