Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Rosyjski handlarz bronią But nie chce już odwoływać się od wyroku

0
Podziel się:

TASS,Media ) - Adwokat rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta,
odbywającego w USA karę 25 lat więzienia, wycofał wniosek o rozpatrzenie apelacji od wyroku swego
klienta przez pełen skład sędziowski. Zrobił to, jak piszą we wtorek rosyjskie media, na prośbę
Buta.

TASS,Media ) - Adwokat rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta, odbywającego w USA karę 25 lat więzienia, wycofał wniosek o rozpatrzenie apelacji od wyroku swego klienta przez pełen skład sędziowski. Zrobił to, jak piszą we wtorek rosyjskie media, na prośbę Buta.

Pod koniec września kolegium sędziowskie złożone z trzech sędziów sądu apelacyjnego odrzuciło apelację Buta, utrzymując tym samym w mocy wyrok 25 lat więzienia. Adwokat Buta Albert Dayan wnioskował o ponowne rozpatrzenie apelacji przez pełny skład sędziowski.

"Po starannym zbadaniu sytuacji potwierdzam decyzję o bezzwłoczne wycofaniu tego wniosku" - napisał Burt w e-mailu do Dayana. Nie podał konkretnej przyczyny tej decyzji.

Cytowana przez agencję RIA Nowosti żona Buta, Ałła, powiedziała, że oczywiste jest, że dalsze starania odwoławcze w sądzie apelacyjnym czy w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych nie mają sensu. Według niej to mąż podjął taką decyzję i zrezygnował z usług mecenasa Dayana. Nie wyjaśniła, jakie dalsze kroki mogą zostać podjęte w związku ze sprawą męża.

Urodzony w 1967 roku But, były oficer armii radzieckiej nazywany "handlarzem śmiercią", uchodził za największego i najbardziej poszukiwanego przemytnika broni na świecie. Według raportu ONZ z 2001 roku "dostarczał sprzęt wojskowy do wszystkich stref konfliktów zbrojnych w Afryce". Dysponował ogromnymi środkami na ten cel, m.in. samolotami wojskowymi.

Handlarz został zatrzymany w Bangkoku w 2008 roku w wyniku operacji amerykańskich agentów za próbę sprzedaży broni lewicowym rebeliantom z organizacji FARC, którą ta miała wykorzystać przeciw amerykańskim agentom, współpracującymi z władzami w Bogocie w walce z kartelami narkotykowymi.

Przez następne dwa lata trwał spór władz USA z rządem Tajlandii o ekstradycję Buta, do której doszło ostatecznie w listopadzie 2010 roku. Starania o ekstradycję do USA wywołały napięcie w stosunkach między Waszyngtonem a Moskwą. Zdaniem obserwatorów Rosja obawiała się, że But mógł zawrzeć układ z prokuratorami, aby uzyskać łagodniejszą karę, i ujawnić swoje powiązania z obecnymi elitami władzy na Kremlu.(PAP)

mmp/ kar/

14971251 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)