Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Rosyjsko-amerykański "reset" różny w oczach obu stron - media

0
Podziel się

Przed środowym spotkaniem prezydentów
Dmitrija Miedwiediewa i Baracka Obamy poniedziałkowy "Washington
Post" ocenia, że "reset", który w stosunkach z Rosją ogłosiła
administracja USA, może oznaczać co innego dla obu stron.

bEiZAuth

Przed środowym spotkaniem prezydentów Dmitrija Miedwiediewa i Baracka Obamy poniedziałkowy "Washington Post" ocenia, że "reset", który w stosunkach z Rosją ogłosiła administracja USA, może oznaczać co innego dla obu stron.

Według dziennika Rosja oczekuje, że to strona amerykańska musi "zresetować" swoje podejście do Rosji i spornych spraw między oboma krajami.

Jako dowód "WP" cytuje słowa ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. "Praktycznie w każdej problematycznej kwestii, którą odziedziczyliśmy po ośmiu latach (rządów Busha), administracja Obamy, jak rozumiem, dokonuje rewizji, co witamy z zadowoleniem" - tak komentował "reset" Ławrow w wywiadzie dla "Financial Times".

bEiZAutj

Moskwa oczekuje przede wszystkim - pisze "WP" - że USA zaakceptują istnienie tego, co w czasach radzieckich było "strefą wpływów" ZSRR. Dziś prezydent Dmitrij Miedwiediew mówi o "regionie uprzywilejowanych interesów" Rosji na obszarze dawnego bloku wschodniego.

Waszyngton natomiast nie uważa - zdaniem dziennika - by zmiana miała nastąpić tylko po jednej stronie. Administracja Obamy ma nadzieję na poprawę relacji z Rosją w kilku sferach: sprawie programu atomowego Iranu, wojny w Afganistanie, walki z terroryzmem oraz rozpowszechnienia broni jądrowej. Przy tym, nie zdradza woli pogodzenia się z "uprzywilejowaniem" Rosji w sąsiadujących z nią krajach.

Gazeta przypomina, że kiedy wiceprezydent USA Joe Biden ogłosił "reset" w stosunkach w Rosją, odrzucił zarazem koncepcję "stref wpływów". Obama zaś powiedział, że "centralnym przekonaniem" jego administracji pozostaje uznanie aspiracji państw dążących do członkostwa w NATO.

"Washington Post" przypomina, że chodzi o dwie poradzieckie republiki, Ukrainę i Gruzję, chcące dołączyć do Sojuszu - co budzi gwałtowny sprzeciw Rosji.

bEiZAutp

"Innymi słowy, administracja (Obamy) uważa, że może rozwijać konstruktywne relacje z Rosją bez poświęcania interesów jej sąsiadów. Czy taki +reset+ będzie do zaakceptowania przez Miedwiediewa czy też faktycznie rządzącego Rosją premiera Władimira Putina, dopiero zobaczymy" - konkluduje dziennik. (PAP)

awl/ ro/

int.

bEiZAutK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)