Notowania

onz
14.06.2013 11:49

USA rozważają ustanowienie strefy zakazu lotów nad Syrią

Dotychczas rząd USA odmawiał dozbrojenia rebeliantów w Syrii, godząc się jedynie na dostarczanie im nieofensywnych elementów wyposażenia wojskowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tathamoddie/CC/Flickr)

*- _ Waszyngton bierze pod uwagę wprowadzenie strefy zakazu lotów, aby pomóc przeciwnikom el-Asada _ - podała agencja Reuters, powołując się na zachodnie źródła dyplomatyczne w Turcji. Strefa funkcjonowałaby przez ściśle wyznaczony czas oraz na wyznaczonym obszarze; prawdopodobnie powstałaby w pobliżu granicy z Jordanią, na południu kraju. *

Jeden z dyplomatów wskazał, że taka strefa nie tylko stanowiłaby pomoc dla syryjskich powstańców, ale także umożliwiłaby monitorowanie, do kogo trafiają dostawy broni. W szeregach syryjskiej opozycji walczą m.in. bojownicy radykalnych ugrupowań islamskich.

Przywódcy zbrojnej syryjskiej opozycji spotkają się dziś w Ankarze z przedstawicielami władz państw Zachodu i Turcji, aby rozmawiać o udzieleniu rebeliantom pomocy zbrojnej.

Dotychczas rząd USA odmawiał dozbrojenia rebeliantów w Syrii, godząc się jedynie na dostarczanie im nieofensywnych elementów wyposażenia wojskowego (kamizelki kuloodporne, sprzęt telekomunikacyjny itp.) oraz pomagał im finansowo.

Jednak wczoraj Biały Dom zapowiedział uzupełnienie tej pomocy o wsparcie militarne. Uznał bowiem na podstawie danych wywiadu amerykańskiego, że w ciągu ostatniego roku wojska Asada wielokrotnie, choć na niewielką skalę, stosowały broń chemiczną w walce z opozycją.

Rebelianci stawili czoła siłom rządowym

aby przejąć kontrolę nad bazą wojskową w centrum prowincji Hama, skąd wypędzono stacjonujących tam żołnierzy a pod wojskowe instalacje podłożono ogień, poinformowali aktywiści.

Amatorski film pokazany na Youtube przedstawia prawdopodobny pożar w obozie oraz kilka ciał zabitych. Na filmie widać jak bojownicy świętują na północnym końcu miasta Morek opanowanie bazy, nazywając to miejsce „najbardziej newralgicznym” punktem reżimu w regionie.

Baza obejmuje swoim zasięgiem strategiczną dla kraju autostradę północ – południe, wiodącą do Aleppo.

Walki wybuchły po tym jak Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła statystyki ukazujące skutki rzezi, która ogarnęła Syrię ponad dwa lata temu, mówiące, że dotychczas w konflikcie straciło życie prawie 93 tysiące mieszkańców.

Czytaj więcej w Money.pl
Niefortunna decyzja w Syrii. Wzmocni... Według danych ONZ trwająca ponad dwa lata antyrządowa rebelia w Syrii przyniosła już ponad 80 tysięcy ofiar.
Amerykanie będą interweniować w Syrii? Barack Obama: _ użycie broni chemicznej przez syryjski rząd zmieni reguły postępowania wobec reżimu. Baszar el-Asad odpowiada _...
Rosja atakuje USA. Chodzi o wojnę domową W zamachu bombowym z użyciem samochodu pułapki zginęły w stolicy tego kraju minimum 53 osoby.
Tagi: onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz