Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 20:12

USA: Rządowa agencja pomocowa USAID zamknie biuro w Rosji

Amerykańska rządowa agencja pomocowa USAID (Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego) zamknie biuro w Rosji po tym, gdy o zakończeniu jej działalności w tym kraju zadecydowały rosyjskie władze - poinformował we wtorek Departament Stanu USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Amerykańska rządowa agencja pomocowa USAID (Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego) zamknie biuro w Rosji po tym, gdy o zakończeniu jej działalności w tym kraju zadecydowały rosyjskie władze - poinformował we wtorek Departament Stanu USA.

"Stany Zjednoczone otrzymały ostatnio decyzję władz Rosji o zakończeniu działalności USAID w Federacji Rosyjskiej" - oświadczyła rzeczniczka departamentu Victoria Nuland w pisemnym oświadczeniu. Jak wyjaśniła później dziennikarzom, nastąpiło to w środę.

Nuland powiedziała, że zakończy się "fizyczne istnienie" USAID w Rosji. "Nadal jednak angażujemy się we wsparcie demokracji i praw człowieka, rozwój bardziej aktywnego społeczeństwa obywatelskiego w Rosji, i liczymy na dalszą współpracę z rosyjskimi organizacjami pozarządowymi" - dodała.

Były ambasador USA na Ukrainie Steven Pifer w komentarzu dla agencji Reutera ocenił, że władze rosyjskie uważają USAID za "głównego darczyńcę organizacji pozarządowych, które są zaniepokojone (...) regresem demokracji w Rosji".

Rosyjski dziennik "Kommiersant" podał w grudniu zeszłego roku, że wśród organizacji partnerskich w Rosji, które korzystały z amerykańskich funduszy pomocowych, były te zajmujące się prawami człowieka i przejrzystością wyborów, jak Moskiewska Grupa Helsińska czy stowarzyszenie Gołos.

W tym samym materiale "Kommiersant" wskazał, powołując się na dane USAID, że fundusze ze źródeł rządowych USA, przeznaczone na różne projekty w Rosji, znacząco spadły w ostatnich latach. W 2003 roku były to fundusze w wysokości 148 mln dolarów, na 2012 rok Departament Stanu planował na ten cel nieco ponad 35 mln dolarów - podał "Kommiersant".

USAID w Rosji, jak informuje strona internetowa ambasady USA w Moskwie, działa od 20 lat. Sfery współpracy z rosyjskimi organizacjami pozarządowymi obejmują: ochronę zdrowia, społeczeństwo obywatelskie, rządy prawa, samorząd lokalny, rozwiązywanie konfliktów. Na te programy społeczne i ekonomiczne USAID wydała w Rosji łącznie 2,6 mld dolarów - podaje Associated Press.

W lipcu br. rosyjski parlament przyjął ustawę o organizacjach pozarządowych, zgodnie z którą NGOs korzystające z zagranicznej pomocy finansowej zostaną uznane za "zagranicznych agentów". W razie wejścia ustawy w życie będą one podlegać ostrzejszej kontroli. Media rosyjskie oceniały, że nowe przepisy dotkną właśnie takie organizacje jak Moskiewska Grupa Helsińska i Gołos, czyli największych krytyków ostatnich wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Rosji. (PAP)

awl/ mc/

12254671 12254735 int.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz