Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Sąd Najwyższy nie rozpatrzy kolejnych spraw małżeństw gejowskich

0
Podziel się:

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w czwartek odmówił
rozpatrzenia dwóch kolejnych spraw dotyczących małżeństw osób homoseksualnych, choć dzień wcześniej
wydał dwa ważne orzeczenia w podobnych sprawach. Sąd nie podał uzasadnienia swej decyzji.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w czwartek odmówił rozpatrzenia dwóch kolejnych spraw dotyczących małżeństw osób homoseksualnych, choć dzień wcześniej wydał dwa ważne orzeczenia w podobnych sprawach. Sąd nie podał uzasadnienia swej decyzji.

Pierwsza sprawa dotyczyła orzeczenia zgodności z konstytucją prawa stanu Arizona, które zezwala na pobieranie świadczeń zdrowotnych przez pracowników państwowych, ich małżonków i osoby pozostające na ich utrzymaniu, ale wyłącza z tego przywileju osoby pozostające w związkach partnerskich, w tym gejów i lesbijki.

Ustawę zaskarżyli homoseksualni pracownicy państwowi, twierdząc, że narusza ona konstytucyjne prawo wszystkich obywateli do równej ochrony ze strony państwa. Wyrokiem sądu niższej instancji ustawa, która miała wejść w życie w styczniu 2011 roku, została czasowo zawieszona. Władze stanu odwołały się do sądu apelacyjnego niższej instancji, a po porażce - do Sądu Najwyższego.

W drugiej sprawie zwolennicy obowiązującego w Nevadzie zakazu zawierania małżeństw przez pary homoseksualne zwrócili się do Sądu Najwyższego, by jednoznacznie orzekł, czy stany mogą ograniczać definicję małżeństwa do związku kobiety i mężczyzny.

Dzień wcześniej, w środę, Sąd Najwyższy uznał za niekonstytucyjną część ustawy o ochronie małżeństwa (DOMA) z 1996 roku, definiującą małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny. Zapis ten wstrzymywał uznanie w świetle prawa federalnego małżeństw tej samej płci w tych stanach, gdzie są one legalne, przez co małżeństwa homoseksualne nie mogły korzystać z różnych przywilejów, np. podatkowych, zdrowotnych i emerytalnych, przysługujących tradycyjnym związkom.

Sędziowie SN uchylili też obowiązujący w Kalifornii zakaz zawierania małżeństw przez pary homoseksualne (tzw. Proposition 8), wprowadzony w tym stanie w 2008 roku.

Obecnie w USA zawieranie małżeństwa przez pary tej samej płci jest legalne w stołecznym Dystrykcie Kolumbii oraz 12 stanach. Są to: Minnesota, Rhode Island, Delaware, Connecticut, Iowa, Maine, Maryland, Massachusetts, Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Waszyngton. (PAP)

akl/ kar/

14093901 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)