Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Sąd zgodził się na ugodę ws. wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej

0
Podziel się:

Amerykański sąd federalny zaakceptował ugodę między
koncernem naftowym BP a władzami USA, zgodnie z którą firma zapłaci karę w wysokości 4,5 mld dol.
za wyciek ropy i katastrofę ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej w 2010 r.

Amerykański sąd federalny zaakceptował ugodę między koncernem naftowym BP a władzami USA, zgodnie z którą firma zapłaci karę w wysokości 4,5 mld dol. za wyciek ropy i katastrofę ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej w 2010 r.

Ugoda została zawarta w listopadzie ub.r. Brytyjska firma m.in. przyznała się do 14 zarzutów, w tym nieumyślnego spowodowania śmierci 11 pracowników obsługiwanej przez nią platformy Deepwater Horizon.

Przed wydaniem orzeczenia we wtorek sędzia Sarah Vance wysłuchała zeznań krewnych 11 zmarłych pracowników. Wiceszef amerykańskiego oddziału BP Luke Keller przeprosił rodziny ofiar i inne osoby, które zostały dotknięte katastrofą, za wypadek. "BP przeprasza też za szkody dla środowiska, wywołane przez wyciek" - powiedział.

Na podstawie ugody BP w ciągu pięciu lat wpłaci 4 mld dol., z czego 1,26 mld dol. kary grzywny. Kwota 2,4 mld dol. trafi do Krajowej Fundacji Fauny i Flory i będzie przeznaczona na odbudowę obszarów przybrzeżnych, które zostały zniszczone po wycieku ropy. 350 mln dolarów zostanie wpłacone na konto Narodowej Akademii Nauk. Z kolei 525 mln dol. zostanie przekazane komisji papierów wartościowych jako kara za ukrywanie informacji przed inwestorami.

Jest to najwyższa kara finansowa zasądzona w historii spraw karnych w USA. Dotychczasowy rekord należy do firmy farmaceutycznej Pfizer Inc., która w 2009 r. zapłaciła 1,3 mld dolarów za oszustwa przy marketingu swojego leku przeciwbólowego.

Ugoda w sprawie karnej wytoczonej BP przez rząd amerykański nie pokrywa roszczeń z tytułu pozwów cywilnych wniesionych osobno przez władze federalne i stanowe przeciw koncernowi oraz przez osoby prywatne. Będą one kosztować BP dodatkowe miliardy dolarów.

Do katastrofy doszło w kwietniu 2010 r. w wyniku wybuchu na platformie wiertniczej Deepwater Horizon, który ją zatopił. Do Zatoki Meksykańskiej w ciągu 87 dni wyciekło prawie 5 milionów baryłek ropy, co miało katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego. Wyciek udało się zatamować dopiero w lipcu 2010 r. (PAP)

jhp/ ro/

13101710 13101839

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)