Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Senat zgodził się na wzrost zadłużenia państwa do 14,3 bln dolarów

0
Podziel się

Niewielką większością głosów Senat USA zgodził się w czwartek na
podniesienie ustawowego górnego pułapu zadłużenia państwa do 14, 3 bilionów dolarów, co pozwoli
ministerstwu skarbu na zasilanie budżetu dalszymi pożyczkami przez większość 2010 roku.

bEhPiogR

Niewielką większością głosów Senat USA zgodził się w czwartek na podniesienie ustawowego górnego pułapu zadłużenia państwa do 14, 3 bilionów dolarów, co pozwoli ministerstwu skarbu na zasilanie budżetu dalszymi pożyczkami przez większość 2010 roku.

Izba Reprezentantów będzie głosować w tej sprawie w przyszłym tygodniu. Po zatwierdzeniu ustawy przez parlament i jej podpisaniu przez prezydenta Baracka Obamę nowy limit nabierze mocy prawnej.

Jak się oczekuje, ministerstwo skarbu w ciągu najbliższych tygodni przekroczy obowiązujący od grudnia obecny pułap zadłużenia wynoszący 12,4 bilionów dolarów.

bEhPiogT

Dług publiczny Stanów Zjednoczonych zwiększył się ponad dwukrotnie przez ostatnią dekadę w sytuacji, gdy poprzedni prezydent George W. Bush obniżył podatki, forsując jednocześnie wydatki na wojny w Iraku i Afganistanie oraz dopłaty do leków sprzedawanych na recepty osobom starszym.

W ubiegłym roku budżetowym wydatki rządu USA były o rekordowe 1,4 biliona dolarów większe od jego dochodów, a ponadpartyjne Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO) przewiduje, że obecny rok zamknie się deficytem na poziomie 1,35 biliona. Rok budżetowy w Stanach Zjednoczonych biegnie od października do września. (PAP)

dmi/ fit/

5566278

bEhPiohu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)