Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Spiker Izby Reprezentantów żąda konsultacji ws. Syrii

0
Podziel się:

Szef amerykańskiej Izby Reprezentantów John Boehner w
związku z kryzysem w Syrii zwrócił w poniedziałek uwagę, że zanim Biały Dom podejmie jakąkolwiek
decyzję w sprawie ataków chemicznych w Damaszku, musi skonsultować się z Kongresem.

Szef amerykańskiej Izby Reprezentantów John Boehner w związku z kryzysem w Syrii zwrócił w poniedziałek uwagę, że zanim Biały Dom podejmie jakąkolwiek decyzję w sprawie ataków chemicznych w Damaszku, musi skonsultować się z Kongresem.

"Spiker wyraził jasno, że zanim zostaną podjęte jakiekolwiek działania, muszą je poprzedzić sensowne konsultacje z przedstawicielami Kongresu, jak i cele i szersza strategia mająca na celu stabilizację sytuacji" - podał w oświadczeniu rzecznik Bohnera, Brendan Buck.

W odpowiedzi szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że administracja prezydenta USA Baracka Obamy aktywnie konsultuje się z członkami Kongresu i w najbliższych dniach nadal będzie prowadzić z nimi rozmowy.

W 1973 roku, w czasie wojny wietnamskiej, amerykański Kongres pomimo sprzeciwu prezydenta Richarda Nixona uchwalił tzw. uchwałę o uprawnieniniach wojennych (War Powers Resolution), która wymaga zgody parlamentu na udział sił zbrojnych USA w operacjach poza granicami kraju. Jednak w praktyce żaden amerykański prezydent nie uznał jej za prawomocną, a dwóch - Ronald Reagan i Bill Clinton - ją zignorowało.

W marcu 2011 roku prezydent Obama zezwolił na bombardowania sił libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego, powołując się na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ. Kongres był w sprawie ataków na Libie podzielony i nie podjął decyzji w tej sprawie.

Minister Kerry potwierdził w poniedziałek, że w Syrii w zeszłym tygodniu użyta została broń chemiczna. Dodał, że zdaniem Obamy ci, którzy używają jednej z najpodlejszych broni na świecie, muszą być pociągnięci do odpowiedzialności. (PAP)

zab/

14453597 14453607 arch. int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)