Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Studenci o niemiecko-sowieckiej inwazji na Polskę w 1939 r.

0
Podziel się:

Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku zorganizowała konkurs wśród
studentów na prace analizujące znaczenie niemiecko-sowieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 r.

Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku zorganizowała konkurs wśród studentów na prace analizujące znaczenie niemiecko-sowieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 r.

Jak powiedział prezes Fundacji Alex Storożyński, konkurs ogłoszono w związku z falą propagandy w Rosji, usiłującej rozmyć współodpowiedzialność ZSRR za wybuch II wojny światowej i obarczyć nią Polskę.

Spośród 103 nadesłanych prac pierwsze miejsce przyznano Katarzynie Tokarz, studentce Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, za esej "Czwarty rozbiór Polski", o wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow. Otrzymała ona nagrodę 2000 dolarów ufundowaną przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Druga nagroda przypadła Paulowi Armstrongowi z Uniwersytetu św. Tomasza, a trzecia Bogumiłowi Misiakowi z Uniwersytetu Seton Hall w New Jersey.

"Wszystkie 103 nadesłane prace historyczne były znakomite i pokazały wielkie zrozumienie II wojny światowej przez autorów" - powiedział Storożyński.

Poinformował, że Fundacja Kościuszkowska będzie co roku organizowała konkursy na prace o historii Polski i USA.

Storożyński, znany dziennikarz, laureat Nagrody Pulitzera, jest m.in. autorem biografii Tadeusza Kościuszki, wydanej w kwietniu w USA. Ma się ona ukazać w przekładzie polskim.

tzal/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)