Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Sukces Polski tematem konferencji w Banku Swiatowym

0
Podziel się:

Z udziałem wybitnych polityków i ekonomistów odbyła się we wtorek w
siedzibie Banku Światowego, w Waszyngtonie, konferencja na temat sukcesu gospodarczego Polski w
ostatnich 20 latach i wniosków, jakie wypływają z niego dla innych krajów.

Z udziałem wybitnych polityków i ekonomistów odbyła się we wtorek w siedzibie Banku Światowego, w Waszyngtonie, konferencja na temat sukcesu gospodarczego Polski w ostatnich 20 latach i wniosków, jakie wypływają z niego dla innych krajów.

Główne przemówienie na konferencji, zorganizowanej przez Międzynarodowy Instytut Finansów (IIF), Centrum Studiów Strategicznych i Miedzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, wygłosił prezes Banku Światowego, Robert Zoellick.

Przypomniał on pokojową rewolucję w Europie wschodniej w 1989 roku, w której - jak powiedział - "naród polski stał w pierwszym rzędzie", a następnie transformację rynkową w Polsce i w całym regionie.

Przemawiali m.in.: związany z CSIS były doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński,doradca ds. finansów międzynarodowych prezydenta Obamy David Lepton, były premier RP a obecnie dyrektor departamentu europejskiego w Banku Światowym Marek Belka i pierwszy premier demokratycznej Rosji po rozpadzie ZSRR Jegor Gajdar.

Dyskutanci poruszali także kwestię kryzysu finansowego na świecie w 2008 roku, w rezultacie którego szczególnie ucierpiały niektóre kraje Europy środkowowschodniej.

Na bankiecie po konferencji głównym mówcą był autor "terapii wstrząsowej" w Polsce, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Wystąpił też prezes NBP, Sławomir Skrzypek.

"Mam nadzieję, że dzięki tej konferencji uda się znowu przypomnieć jak ważny był wkład Polski w przemiany, które nastąpiły w Europie" - powiedział polskim dziennikarzom prezes Skrzypek.

W hallu Banku Światowego urządzono wystawę zdjęć ukazujących historyczne przemiany w Polsce, które doprowadziły do upadku komunizmu, począwszy od wystąpień Solidarności w latach 1980-1981 po utworzenie pierwszego niekomunistycznego rządu premiera Mazowieckiego w 1989 r.

W USA przypomina się w tych dniach głównie obalenie Muru Berlińskiego, którego 20 rocznica przypada 9 listopada.

Prezes Skrzypek zwrócił uwagę, że sukces Polski nie powinien skłonić do spoczęcia na laurach.

"Polska niewątpliwie odróżnia się pozytywnie na tle innych krajów, ale trzeba też pamiętać o naszych słabościach. Najsłabszą strona polskiej gospodarki jest obecnie polityka fiskalna - rosnący deficyt budżetu to problem, który może narastać w kolejnych latach" - powiedział prezes NBP.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)