Notowania

usa
04.08.2010 19:09

USA: Sukcesy w walce z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej

Administracja USA ogłosiła optymistyczny raport o skutkach katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej. Tymczasem koncernowi BP udał się kolejny etap prac w celu ostatecznego zatamowania wycieku ropy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Administracja USA ogłosiła optymistyczny raport o skutkach katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej. Tymczasem koncernowi BP udał się kolejny etap prac w celu ostatecznego zatamowania wycieku ropy.

75 procent ropy, która wyciekła po wypadku i awarii urządzenia wiertniczego 20 kwietnia, wyparowało, zostało przechwycone, zebrane z powierzchni wody lub spalone - powiedziała w środę w telewizji ABC News doradczyni Białego Domu ds. energetyki Carol Browner.

Pozostałe 25 procent z 172 milionów galonów ropy (1 galon - 3,75 l), czyli 43 mln galonów, to wciąż prawie czterokrotnie więcej ropy, niż wyciekło jej w wyniku innej katastrofy ekologicznej, na Alasce w 1989 r., po wypadku tankowca "Exxon Valdez".

W raporcie rządowym ocenia się, że ropa, która pozostaje jeszcze w wodzie lub na brzegu zatoki, może stworzyć pewne problemy ekologiczne. Większość jednak utrzymuje się w postaci cienkiej plamy na powierzchni wody lub w postaci rozproszonej pod powierzchnią i zdaniem naukowców szybko ulega rozcieńczeniu.

Raport sugeruje, że straty ekologiczne są dużo mniejsze, niż się początkowo obawiano.

Wyciek ropy został zatamowany za pomocą specjalnej kopuły 15 lipca.

We wtorek specjaliści z BP - koncernu, który dzierżawił urządzenie wiertnicze i prowadził wiercenia - przystąpili do procedury zwanej "static kill". Polega ona na wpompowywaniu mułu do uszkodzonego wierzchołka szybu położonego 1,6 km pod powierzchnią zatoki - miejsca wycieku - aby zmusić ropę do "powrotu" do złoża.

Po ośmiu godzinach tych prac BP ogłosiło w środę nad ranem (czasu lokalnego), że zakończyły się one sukcesem. BP zamierza teraz zacementować szyb i czeka na zielone światło od rządu amerykańskiego.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz