Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Symboliczny wybór poety na inaugurację - latynoski imigrant, gej

0
Podziel się:

Poetą, który podczas poniedziałkowej uroczystości zaprzysiężenia Baracka
Obamy na prezydenta USA wygłosi okolicznościowy wiersz, będzie Richard Blanco. To wybór
symboliczny, zważywszy że Blanco ma kubańskie korzenie i jest gejem.

Poetą, który podczas poniedziałkowej uroczystości zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta USA wygłosi okolicznościowy wiersz, będzie Richard Blanco. To wybór symboliczny, zważywszy że Blanco ma kubańskie korzenie i jest gejem.

Będzie on piątym poetą biorącym udział w ceremonii inauguracji prezydenta USA. Wcześniej okolicznościowy wiersz Roberta Frosta, jednego z najwybitniejszych poetów Ameryki, wzbogacił uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Johna F. Kennedy'ego w 1961 roku; wiersz Mai Angelou (poetki-aktywistki na rzecz praw obywatelskich dla czarnoskórej ludności, współpracowniczki Martina Luthera Kinga) - inaugurację Billa Clintona w 1993 roku; wiersz Millera Williamsa - zaprzysiężenie Clintona w 1997 roku, a Elizabeth Alexander - Obamy cztery lata temu.

Blanco będzie pierwszym imigrantem, pierwszym Latynosem i pierwszym gejem w tej roli. Jest też najmłodszy. W komentarzach dominuje opinia, że jego wybór ma znaczenie polityczne - Obama pokazuje, jak szeroko postrzega współczesne amerykańskie społeczeństwo.

"Poniedziałek, kiedy pan Blanco będzie czytał swój wiersz na ceremonii zaprzysiężenia, będzie dniem dumy dla wszystkich poetów, kubańskich Amerykanów, społeczności LGBT i wszystkich nas z 305 (numer kierunkowy Miami - PAP)" - napisał na blogu "Huffpost Miami" J.J. Colagrande. Całe Miami - dodał - powinno się cieszyć, że jego mieszkańcowi przypadł tak wielki zaszczyt.

Urodzony w 1968 roku Blanco mieszka w Miami, gdzie wychował się w rodzinie kubańskich uchodźców; ukończył studia inżynierskie na Florida International University. Podróżował; mieszkał w Gwatemali i Brazylii, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown, American University i Central Connecticut State University.

Od początków twórczości sięgał do swych kubańskich korzeni, a także badał swoją rolę geja w kulturze kubańsko-amerykańskiej, próbując zrozumieć, jak mają się do siebie bycie gejem i bycie gejem kubańskim.

Pytany w wywiadzie z "La Bloga" w 2012 roku, czy uważa się za kubańskiego pisarza, czy po prostu pisarza, Blanco odpowiedział: "Jestem pisarzem, który okazuje się być Kubańczykiem, ale zastrzegam sobie prawo do pisania o wszystkim, o czym chcę, nie tylko o mojej tożsamości kulturowej. Estetycznie i politycznie. Nie zamykam się wyłącznie w jednej szczególnej grupie - Latynosów, kubańskiej, gejów czy białych - ale obejmuję je wszystkie. Dobre pisanie to dobre pisanie. Lubię to, co lubię".

Wydał zbiory poezji: "Looking for The Gulf Motel" (University of Pittsburgh Press, 2012); "Directions to the Beach of the Dead" (University of Arizona Press, 2005), wyróżniony w 2006 roku jedną z nagród amerykańskiego PEN Clubu, PEN American Center - Beyond Margins Award (obecnie PEN Open Book Award, przyznawana autorom kolorowym, którzy nie uzyskali medialnego rozgłosu); "City of a Hundred Fires" (University of Pittsburgh Press, 1998), nagrodzony w 1997 roku Agnes Lynch Starrett National Poetry Prize.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ klm/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)