Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.01.2013 10:28

USA: Symboliczny wybór poety na inaugurację - latynoski imigrant, gej

Poetą, który podczas poniedziałkowej uroczystości zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta USA wygłosi okolicznościowy wiersz, będzie Richard Blanco. To wybór symboliczny, zważywszy że Blanco ma kubańskie korzenie i jest gejem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poetą, który podczas poniedziałkowej uroczystości zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta USA wygłosi okolicznościowy wiersz, będzie Richard Blanco. To wybór symboliczny, zważywszy że Blanco ma kubańskie korzenie i jest gejem.

Będzie on piątym poetą biorącym udział w ceremonii inauguracji prezydenta USA. Wcześniej okolicznościowy wiersz Roberta Frosta, jednego z najwybitniejszych poetów Ameryki, wzbogacił uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Johna F. Kennedy'ego w 1961 roku; wiersz Mai Angelou (poetki-aktywistki na rzecz praw obywatelskich dla czarnoskórej ludności, współpracowniczki Martina Luthera Kinga) - inaugurację Billa Clintona w 1993 roku; wiersz Millera Williamsa - zaprzysiężenie Clintona w 1997 roku, a Elizabeth Alexander - Obamy cztery lata temu.

Blanco będzie pierwszym imigrantem, pierwszym Latynosem i pierwszym gejem w tej roli. Jest też najmłodszy. W komentarzach dominuje opinia, że jego wybór ma znaczenie polityczne - Obama pokazuje, jak szeroko postrzega współczesne amerykańskie społeczeństwo.

"Poniedziałek, kiedy pan Blanco będzie czytał swój wiersz na ceremonii zaprzysiężenia, będzie dniem dumy dla wszystkich poetów, kubańskich Amerykanów, społeczności LGBT i wszystkich nas z 305 (numer kierunkowy Miami - PAP)" - napisał na blogu "Huffpost Miami" J.J. Colagrande. Całe Miami - dodał - powinno się cieszyć, że jego mieszkańcowi przypadł tak wielki zaszczyt.

Urodzony w 1968 roku Blanco mieszka w Miami, gdzie wychował się w rodzinie kubańskich uchodźców; ukończył studia inżynierskie na Florida International University. Podróżował; mieszkał w Gwatemali i Brazylii, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown, American University i Central Connecticut State University.

Od początków twórczości sięgał do swych kubańskich korzeni, a także badał swoją rolę geja w kulturze kubańsko-amerykańskiej, próbując zrozumieć, jak mają się do siebie bycie gejem i bycie gejem kubańskim.

Pytany w wywiadzie z "La Bloga" w 2012 roku, czy uważa się za kubańskiego pisarza, czy po prostu pisarza, Blanco odpowiedział: "Jestem pisarzem, który okazuje się być Kubańczykiem, ale zastrzegam sobie prawo do pisania o wszystkim, o czym chcę, nie tylko o mojej tożsamości kulturowej. Estetycznie i politycznie. Nie zamykam się wyłącznie w jednej szczególnej grupie - Latynosów, kubańskiej, gejów czy białych - ale obejmuję je wszystkie. Dobre pisanie to dobre pisanie. Lubię to, co lubię".

Wydał zbiory poezji: "Looking for The Gulf Motel" (University of Pittsburgh Press, 2012); "Directions to the Beach of the Dead" (University of Arizona Press, 2005), wyróżniony w 2006 roku jedną z nagród amerykańskiego PEN Clubu, PEN American Center - Beyond Margins Award (obecnie PEN Open Book Award, przyznawana autorom kolorowym, którzy nie uzyskali medialnego rozgłosu); "City of a Hundred Fires" (University of Pittsburgh Press, 1998), nagrodzony w 1997 roku Agnes Lynch Starrett National Poetry Prize.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ klm/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz