Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: "Teraz Polska" wyróżnia w Nowym Jorku wybitnych Polaków

0
Podziel się:

Prezes Fundacji Godła Promocyjnego "Teraz Polska" Krzysztof Przybył
wręczył w czwartek statuetki "Wybitny Polak za Granicą" wybitnym przedstawicielom społeczności
polonijnej.

Prezes Fundacji Godła Promocyjnego "Teraz Polska" Krzysztof Przybył wręczył w czwartek statuetki "Wybitny Polak za Granicą" wybitnym przedstawicielom społeczności polonijnej.

Podczas uroczystości w Konsulacie Generalnym RP wyróżnienia otrzymało w drodze konkursu pięć osób w dziedzinach: Młody Polak, Biznes, Nauka, Kultura oraz Osobowość. Podczas uroczystości odebrali je Agnieszka Wójtowicz-Vosloo - reżyserka wyświetlanego niedawno na amerykańskich ekranach filmu "After.Life" z udziałem Liama Neesona i Christiny Ricci - oraz Michał Siwiec, właściciel firmy Phoenix Building Restoration w Nowym Jorku.

Statuetki otrzymali także prof. Maria Siemionow, która przeprowadziła pierwszą w USA udaną operację przeszczepu twarzy, Janusz Kapusta - ilustrator, geometra i wynalazca jedenastościennej bryły geometrycznej tzw. K-dronu, a także fotografik Piotr Sikora - współtwórca wystawy "Granice" na szanghajskim EXPO.

W rozmowie z PAP Wójtowicz-Vosloo uznała wyróżnienie za wielki zaszczyt. "Jest to dla mnie bardzo mobilizujące, a jednocześnie stanowi doping do jeszcze cięższej pracy, żeby promować Polskę. Naprawdę w to wierzę. Dedykuję tę nagrodę babci, która ma dzisiaj 88. rocznicę urodzin i która wpoiła we mnie miłość do wszystkiego, co polskie. Także dumę z tego, że jestem Polką" - zapewniła młoda reżyserka.

Konkurs "Wybitny Polak za Granicą" organizuje Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego. Zajmuje się ona promocją gospodarki, kultury, sportu itp. przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP, Senatem, Ministrem Spraw Zagranicznych, polskimi placówkami dyplomatycznymi oraz Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska". Jej założyciele chcą kreować pozytywny wizerunek Polski poprzez wyróżnianie i promocję wybitnych osób mieszkających za granicą.

W swym wystąpieniu Przybył argumentował, że poświęcamy za mało czasu na mówienie o sukcesach, "zastraszeni, że Polak nie potrafi - a Polak potrafi". Jak uzupełnił w rozmowie z PAP, celem konkursu jest promocja Polaków, którzy mają duże osiągnięcia nie tylko w środowisku polonijnym, ale przede wszystkim w amerykańskim.

"Nasi wspaniali rodacy osiągają w różnych dziedzinach ogromne sukcesy, o czym często nie wiedzą ani ludzie mieszkający tutaj, ani też w Polsce. Mamy takich osób wiele i chcemy je wydobyć z cienia" - dodał. Za drugi ważny cel swej fundacji uznał potrzebę pobudzenia młodzieży, która "zwłaszcza od Jana Pawła II i Lecha Wałęsy przestała się wstydzić swojej polskości i zaczyna się nią chwalić".

W Stanach Zjednoczonych konkurs "Wybitny Polak w USA" prowadzi instytucja Pangea Alliance, którą reprezentował na czwartkowym spotkaniu wiceprezes Grzegorz Fryc. Ma ona za zadanie promowanie Polski oraz wzajemnych relacji między krajem a młodą emigracją. Nowojorska kapituła rozpatrzyła 16 nominacji wybranych z około 26 kandydatur wytypowanych przez polonijne organizacje.

W czwartkowej uroczystości uczestniczyli goście z Polski, w tym minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, a także stały przedstawiciel RP przy ONZ Witold Sobków. Gospodarzem wydarzenia była konsul generalna Ewa Junczyk-Ziomecka.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)