Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Trendy opinii: wzrost izolacjonizmu i poczucie słabnącej pozycji

0
Podziel się:

W USA rosną nastroje izolacjonistyczne i poczucie malejącej roli i
pozycji Ameryki na świecie - wynika z sondażu znanego ośrodka badań opinii Pew Research Center.

W USA rosną nastroje izolacjonistyczne i poczucie malejącej roli i pozycji Ameryki na świecie - wynika z sondażu znanego ośrodka badań opinii Pew Research Center.

49 procent Amerykanów - najwięcej od 40 lat, od kiedy Pew przeprowadza swoje badania - jest zdania, że USA "powinny zająć się swoimi sprawami" i pozwolić innym krajom rozwiązywać problemy swoje i międzynarodowe.

Tylko 32 procent popiera zwiększenie liczby wojsk amerykańskich w Afganistanie - co we wtorek zapowiedział prezydent Barack Obama.

Eskalacja militarnego zaangażowania USA ma jednak dużo większe poparcie (50 procent) wśród członków Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR), czyli elity kształtującej politykę zagraniczną kraju.

Według sondażu, 41 procent Amerykanów uważa, że USA odgrywają mniej znaczącą rolę i są mniej potężne jako światowy przywódca niż 10 lat temu. Jest to najwyższy odsetek wyrażających taką opinię w dotychczasowych sondażach Pew.

Pogląd ten podzielają także członkowie CFR. 44 procent jest przekonanych, że Ameryka jest mniej ważnym światowym przywódcą niż w przeszłości. Na początku września 2001 r. - przed atakiem terrorystycznym 11 września - opinię taka wyrażało tylko 25 procent.

Amerykanie są przekonani o rosnącej roli Chin, chociaż zwykli obywatele i elita z CFR znacznie różnią się w ocenie, co to oznacza dla USA.

Aż 44 procent uważa, że to Chiny są obecnie czołową potęgą gospodarczą świata; tylko 27 procent wskazuje na USA. Jeszcze w lutym 2008 r. - a więc przed globalnym kryzysem finansowym - było odwrotnie: 41 procent uznawało Amerykę za główną potęgę ekonomiczną, a tylko 30 procent uważało za taką Chiny.

53 procent wszystkich Amerykanów nadal uważa rosnącą potęgę China za główne zagrożenie dla USA, podobnie jak kilka lat temu.

Członkowie CFR jednak widzą rosnącą potęgę Chin inaczej - tylko 21 procent uważa ją za zagrożenie, podczas gdy w 2001 r. jeszcze 38 procent wyrażało taki pogląd.

Inna rozbieżność między opiniami mas i elity zaznacza się w sprawie Pakistanu. 85 procent członków CFR widzi zasadnicze zagrożenie dla Ameryki w politycznej destabilizacji w tym kraju, gdy tymczasem w całym społeczeństwie jedynie 49 procent żywi takie obawy.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)