Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Trzęsienie ziemi w południowej Kalifornii

0
Podziel się

#
uściślenie siły wstrząsów, dalsze szczegóły
#

bEgWXJkR

# uściślenie siły wstrząsów, dalsze szczegóły #

08.07. Los Angeles (PAP/Reuters,AP,AFP) - Trzęsienie ziemi o sile 5,4 st. nawiedziło w środę po południu, czasu lokalnego, południową Kalifornię. Wstrząsy były odczuwalne w szerokim pasie od San Diego do Los Angeles, jednak nie spowodowały ofiar lub większych strat materialnych - poinformował amerykański Instytut Geofizyczny (USGS).

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 45 km na południe od Palm Springs i 210 km na wschód od Los Angeles. Początkowo siłę wstrząsów USGS określił na 5,9 st.

bEgWXJkT

Wstrząsy trwały ok. 15 sekund. Wkrótce po nich nastąpiły wstrząsy wtórne, z których najsilniejszy miał ok. 3 st.

Mimo dużej odległości od epicentrum, w centrum Los Angeles wysokie budynki wyraźnie zadrżały.

W miejscowościach położonych bliżej epicentrum przewracały się przedmioty na półkach a w parku rozrywki Disneyland czasowo zawieszono funkcjonowanie niektórych atrakcji, takich jak kolejki górskie i diabelskie młyny.

Według sejsmologa z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech), wstrząsy koncentrowały się wzdłuż uskoku San Jacinto wyznaczającego strefę styku płyt kontynentalnych - północnoamerykańskiej i pacyficznej.

bEgWXJkZ

Kalifornia leży na terytorium styku dwóch płyt kontynentalnych. Jest to fragment tzw. ognistego kręgu otaczającego basen Oceanu Spokojnego. Krąg ten charakteryzującego się wysoką aktywnością sejsmiczną i jest często nawiedzany przez trzęsienia ziemi.

5 kwietnia trzęsienie ziemi o sile 7,2 st. nawiedziło rejon Dolnej Kalifornii, należącej do Meksyku. Również wówczas wstrząsy koncentrowały się wzdłuż uskoku San Jacinto. Zginęła wówczas 1 osoba a ok. 100 odniosło obrażenia. (PAP)

jm/

6577877, 6577862, 6577853

bEgWXJlu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)