Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Uroczystości żałobne pod pomnikiem katyńskim w Chicago

0
Podziel się:

Uroczystości żałobne w intencji zabitych w katastrofie polskiego samolotu
rządowego pod Smoleńskiem odbyły się w sobotę pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Niles, na
przedmieściach Chicago. Na pokładzie feralnego Tu-154 zginął również autor i inicjator powstania
monumentu Wojciech Seweryn.

Uroczystości żałobne w intencji zabitych w katastrofie polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem odbyły się w sobotę pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Niles, na przedmieściach Chicago. Na pokładzie feralnego Tu-154 zginął również autor i inicjator powstania monumentu Wojciech Seweryn.

"Zorganizowanie tych uroczystości było naszym obowiązkiem, bo mieszka u nas duża liczba Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia" - powiedział radny Niles Krzysztof Hanusiak. Uroczystości zorganizowała rada miasta wraz z Komitetem Polskich Miast Siostrzanych.

Po mszy odprawionej w kościele pw. św. Jana de Brebeuf w Niles zebrani przeszli pod pomnik katyński, znajdujący się na cmentarzu św. Wojciecha. Ludzie w milczeniu składali wiązanki kwiatów, zapalali znicze i modlili się. Parking zapełnił się samochodami z biało-czerwonymi flagami z przypiętym kirem.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich. Nikt nie pozostaje obojętny, jeżeli państwo traci tylu przywódców. Wierzymy jednak, że tragedia ta umocni Polaków i polski rząd" - powiedział burmistrz Niles, Robert Callero.

Pod Pomnik Ofiar Katynia w Niles dotarł Marsz Milczenia uczniów polskiej szkoły im. generała Władysława Andersa. Około 200 uczniów niosących polskie flagi w milczeniu oddało hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, w tym związanemu z miejscem Wojciechowi Sewerynowi.

Dyrektor szkoły Wanda Penar nazwała marsz "niezapomnianą lekcją historii i patriotyzmu. "Myślę, że żadna lekcja nie byłaby w stanie przekazać uczniom tego, co mogli poczuć maszerując dzisiaj, niosąc flagi z kirami, stojąc po tym pomnikiem" - zauważyła.

Wojciech Seweryn - artysta plastyk, który zginął tragicznie pod Smoleńskiem, był twórcą Pomnika Ofiar Katynia, który nazywał "testamentem swojego życia". Jego ojciec, Mieczysław Seweryn, w czasie drugiej wojny światowej służył jako oficer w 16. Pułku Piechoty. Krótko po narodzinach syna został uwięziony w obozie w Kozielsku, a następnie zamordowany.

Artysta od lat 70. mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Seweryn leciał prezydenckim samolotem na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej jako przedstawiciel Rodzin Katyńskich.

Joanna Trzos (PAP)

tos/ zab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)