Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Uzasadnione nadzieje Obamy na ratyfikację układu START

0
Podziel się:

Partia Republikańska jest podzielona w ocenie podpisanego przez
prezydenta Obamę z Rosją układu o redukcji strategicznej broni nuklearnej (START). Stwarza to dla
administracji nadzieję, że mimo krytyki ze strony prawicy układ zostanie ratyfikowany w Senacie.

Partia Republikańska jest podzielona w ocenie podpisanego przez prezydenta Obamę z Rosją układu o redukcji strategicznej broni nuklearnej (START). Stwarza to dla administracji nadzieję, że mimo krytyki ze strony prawicy układ zostanie ratyfikowany w Senacie.

Niektórzy czołowi politycy GOP w Kongresie zasygnalizowali poparcie dla traktatu, choć część z nich z zastrzeżeniami, podkreślając, że muszą poznać jego bliższe szczegóły.

"Senat oceni, czy układ jest weryfikowalny i czy nie zmniejsza zdolności do obrony USA i naszych sojuszników przed rakietami nuklearnymi" - powiedział przywódca republikańskiej mniejszości w Senacie Mitch McConnell.

Barack Obama, który w piątek wrócił z Pragi do USA, wyraził przekonanie, że traktat zostanie ratyfikowany.

Uznawany za największy w GOP autorytet w zakresie broni atomowej senator Jon Kyl powiedział, że spodziewa się "konstruktywnych dyskusji z przedstawicielami administracji", a także opinii ekspertów i przesłuchań w Kongresie, zanim Senat podejmie decyzję w sprawie ratyfikacji.

Oczekuje się, że Republikanie będą się domagać pewnych korekt w układzie START, np. mocniejszych gwarancji, że Rosja nie wykorzysta go jako narzędzie nacisku w celu skłonienia USA do porzucenia planów budowy tarczy rakietowej w Europie.

Administracja liczy szczególnie na poparcie kilku umiarkowanych senatorów w GOP, jak Richard Lugar z Komisji Spraw Zagranicznych, tradycyjnie współpracujący z Demokratami w kwestiach rozbrojenia i kontroli zbrojeń.

Do ratyfikacji traktatów międzynarodowych potrzeba w Senacie minimum 2/3 głosów, a więc 67 na 100. Oznacza to, że oprócz wszystkich Demokratów za ratyfikacją będzie musiało zagłosować jeszcze co najmniej siedmiu senatorów republikańskich i niezależny senator Joe Lieberman. (Demokraci mają większość 59 mandatów).

Ultrakonserwatywni politycy i komentatorzy republikańscy ostro skrytykowali układ i ogłoszoną wcześniej nową strategię nuklearną prezydenta Obamy.

Była kandydatka na wiceprezydenta Sarah Palin zarzuciła prezydentowi, że zmierza do osłabienia obronności Stanów Zjednoczonych i naraża na szwank ich bezpieczeństwo. W podobnym tonie wyrażali się o START i innych inicjatywach nuklearnych rządu popularny prawicowy komentator radiowy Rush Limbaugh i Sean Hannity z telewizji Fox News.

Relacjonując w telewizji MSNBC wypowiedź Palin, komentator Keith Olbermann powiedział: "Ta kobieta jest idiotką".

W swoim programie Olbermann - mocno popierający Obamę - podkreślił, że nowy START poparł były sekretarz stanu z ekipy prezydenta Reagana, George Shultz, a także główny negocjator układów rozbrojeniowych z ZSRR za rządów Reagana, Richard Murphy.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)