Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA wezwały Izrael do wstrzymania budowy nowych osiedli

0
Podziel się:

Amerykańskie władze wezwały w poniedziałek Izrael do wstrzymania
budowy nowych osiedli dla żydowskich osadników we wschodniej Jerozolimie. Biały Dom zaapelował
jednocześnie do Izraelczyków i Palestyńczyków, by jak najszybciej powrócili do stołu negocjacji.

Amerykańskie władze wezwały w poniedziałek Izrael do wstrzymania budowy nowych osiedli dla żydowskich osadników we wschodniej Jerozolimie. Biały Dom zaapelował jednocześnie do Izraelczyków i Palestyńczyków, by jak najszybciej powrócili do stołu negocjacji.

"Stany Zjednoczone sprzeciwiają się budowie nowych osiedli żydowskich we wschodniej Jerozolimie" - oświadczył rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

Wcześniej w poniedziałek Izrael ogłosił plany budowy kolejnych 700 mieszkań we wschodniej części Jerozolimy. Decyzje tę natychmiast potępiła Autonomia Palestyńska. Główny palestyński negocjator pokojowy Saeb Erekat powiedział, że "polityka rządu izraelskiego zmierza ku wzmocnieniu kolonizacji zamiast poszukiwania pokoju".

Biały Dom oświadczył również, że Stany Zjednoczone uznają kwestię "Jerozolimy za bardzo ważną zarówno dla Izraelczyków, jak i Palestyńczyków, dla żydów, muzułmanów i chrześcijan" oraz że ufają, iż poprzez - jak to określono - negocjacje "w dobrej wierze" aspiracje dwóch stron konfliktu mogą zostać zrealizowane.

Zdaniem prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, porozumienie pokojowe z Izraelem można osiągnąć w ciągu pół roku, jeśli w tym czasie zatrzymana zostanie rozbudowa osiedli żydowskich.

Izrael odrzuca żądania Palestyńczyków i USA dotyczące wstrzymania rozbudowy osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie. Na tych okupowanych przez Izrael terenach oraz na terytorium Strefy Gazy Palestyńczycy chcieliby utworzyć własne państwo.

Pod presją Waszyngtonu Izrael ograniczył w listopadzie na 10 miesięcy rozbudowę osiedli w niektórych rejonach Zachodniego Brzegu, ale nie we wschodniej Jerozolimie. Wykluczenie Jerozolimy z izraelskiej oferty de facto skazywało na niepowodzenie podjęcie dialogu z Palestyńczykami, którzy uważają, że kwestia ich przyszłej stolicy nie podlega negocjacjom.

Wschodnia część Jerozolimy, w większości arabska, została zaanektowana przez Izrael w czerwcu 1967 roku. Zamrożenie kolonizacji wschodniej Jerozolimy jest dla Palestyńczyków kwestią pozostającą poza dyskusją, gdyż chcą, by w przyszłości stała się ona stolicą ich państwa.

We wschodniej części Jerozolimy mieszka około 200 tys. Izraelczyków w kilkunastu nowych osiedlach oraz 270 tys. Palestyńczyków. Jej okupacji wspólnota międzynarodowa nigdy nie uznała. (PAP)

cyk/ mc/

5385772, 5385807, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)