Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
10.06.2006 00:46

USA: Więźniowie Guantanamo powiesili się, szef bazy wyklucza, by był to akt rozpaczy

(dochodzi reakcja Busha)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi reakcja Busha)

11.6.Waszyngton (PAP/Reuters) - Więźniowie Guantanamo, którzy popełnili samobójstwo, powiesili się, sporządzając pętle z prześcieradeł i ubrań - powiadomił Pentagon późnym wieczorem w sobotę. Dowódca bazy wykluczył, by był to akt rozpaczy.

Wcześniej tego dnia dowództwo armii USA poinformowało o samobójstwie trzech więźniów amerykańskiej bazy Guantanamo na Kubie, gdzie przetrzymywani są podejrzani o terroryzm. Nazwisk więźniów - dwóch Saudyjczyków i Jemeńczyka - nie ujawniono.

Dowódca bazy Guantanamo adm. Harry Harris podczas telefonicznej konferencji prasowej w sobotę określił samobójstwa jako "wyraźnie zaplanowane", nie będące wynikiem spontanicznych działań.

"Oni nie cenią życia, ani naszego, ani własnego. Jestem przekonany, że nie był to akt rozpaczy, ale działanie (...) wojenne prowadzone przeciwko nam" - powiedział Harris.

Prezydent USA George W. Bush wyraził poważne zaniepokojenie samobójstwami w Guantanamo - powiedział rzecznik Białego Domu Tony Snow. Bush, który przebywa w Camp David został powiadomiony o zdarzeniu przez sekretarz stanu Condoleezzę Rice - wyjaśnił rzecznik.

W bazie Guantanamo na Kubie przebywa ok. 460 ludzi podejrzanych o terroryzm - powiązania z Al-Kaidą i talibami. Większość została aresztowana w Afganistanie, Iraku i Pakistanie. W obozie przetrzymywani są bez aktu oskarżenia. Nie mają statusu jeńców wojennych, który dawałby im prawa wynikające z konwencji genewskich.(PAP)

awl/

0028,arch.

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz