Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA wprowadzają sankcje wobec Libii

0
Podziel się

Stany Zjednoczone zawiesiły funkcjonowanie swej ambasady w
Trypolisie i wycofują jej personel oraz wprowadzają sankcje wobec Libii - powiedział w piątek
rzecznik Białego Domu Jay Carney. Nie podał konkretów dotyczących sankcji.

bEiScAmZ

Stany Zjednoczone zawiesiły funkcjonowanie swej ambasady w Trypolisie i wycofują jej personel oraz wprowadzają sankcje wobec Libii - powiedział w piątek rzecznik Białego Domu Jay Carney. Nie podał konkretów dotyczących sankcji.

Rzecznik dodał, że USA pracują też z partnerami europejskimi nad dodatkowymi sankcjami i innymi wielostronnymi działaniami, które mogłyby zostać podjęte. Powiedział, że Stany Zjednoczone popierają zawieszenie członkostwa Libii w ONZ.

Carney oświadczył, że wiarygodność przywódcy Libii Muammara Kadafiego spadła do zera i utracił on zaufanie narodu libijskiego. Associated Press odnotowuje, że nie wezwał jednak Kadafiego do odejścia. Na pytania dziennikarzy dotyczące tej kwestii odparł, że "decyzja w tej sprawie należy do narodu (libijskiego)". Podkreślił natomiast, że reżim libijski musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka.

bEiScAnb

Sankcje mają być - według Carneya - sfinalizowane w najbliższej przyszłości. Rzecznik nie powiedział jednak, na czym będą polegać i kiedy zostaną wprowadzone. "Inicjujemy serię przedsięwzięć jednostronnych i wielostronnych, by zmusić reżim w Libii do zaprzestania zabijania" własnych obywateli - oświadczył.

Wcześniej administracja Baracka Obamy informowała, że rozważa wobec Libii opcje obejmujące sankcje, zamrożenie aktywów, zakaz lotów i akcję militarną. Carney podkreślił w piątek, że USA nie rezygnują z żadnej z opcji, łącznie z ewentualną akcją militarną.

AP pisze w piątek o zaostrzeniu przez USA retoryki wobec Kadafiego i odnotowuje, że nastąpiło to, gdy ostatni obywatele amerykańscy zostali ewakuowani z Libii.(PAP)

az/ mc/

bEiScAnh

8425163 8425177 8425248 8425289 8425283 8425379

bEiScAnC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)