Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

USA wykorzystają nową broń w wojnie walutowej

0
Podziel się:

Rząd prezydenta Obamy użyje MFW jako platformy nacisku na Chiny.

USA wykorzystają nową broń w wojnie walutowej
(whitehouse.gov/public domain)
bESEqgjV

Rząd prezydenta Obamy użyje Międzynarodowego Funduszu Walutowego jako platformy nacisku na Chiny, aby zgodziły się na aprecjację swej waluty, której sztucznie niski kurs pogłębia deficyt w handlu USA z Chinami i utrudnia gospodarce USA przyspieszenie wzrostu.

W przemówieniu w Brookings Institution minister skarbu Timothy Geithner przyznał, że dyplomatyczne starania rządu USA nie przyniosły zmiany stanowiska Chin, które wzbraniają się przed aprecjacją.

Oskarżył on Pekin, że jego polityka walutowa stwarza _ niebezpieczną dynamikę _, ponieważ zachęca inne kraje do podobnego sztucznego zaniżania kursu swojej waluty.

bESEqgjX

Tendencje taką obserwuje się w Azji i Ameryce Łacińskiej. Problem ten Geithner nazwał _ głównym egzystencjalnym wyzwaniem _ stojącym przed światową gospodarką.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t89811.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;pomagaja;chinom;w;budowie;wolnego;rynku,27,0,687387.html) Niemcy pomagają Chinom w budowie wolnego rynku

Wezwał następnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy do wywarcia presji na Chiny w sprawie ich waluty. Sugerował przy tym, że jeśli MFW tego nie uczyni, straci poparcie USA dla jego inicjatyw, które zmierzają do udzielenia większej władzy w zarządzaniu funduszem krajom rozwijającym się, takim jak Chiny.

Przemawiając niedługo przedtem w Brukseli, chiński premier Wen Jiabao oświadczył, że jego kraj nie może podnieść kursu juana o 20-40 procent, jak tego życzą sobie _ niektóre osoby _, gdyż wówczas - mówił - _ wiele naszych fabryk zostanie zamkniętych i społeczeństwo znajdzie się w stanie chaosu _.

bESEqgkd

Zaniżony kurs juana sprzyja eksportowi chińskich towarów, który stanowi główny motor chińskiej gospodarki. Pogłębia jednak deficyt handlowy USA w wymianie z Chinami.

Problem kursu chińskiej waluty będzie jednym z czołowych tematów dorocznej jesiennej konferencji MFW i Banku Światowego, która odbędzie się w czasie weekendu.

Towarzyszyć jej będą spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów _ klubu G-20 _, najsilniejszych i najbardziej wpływowych gospodarek świata.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t18593.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;handlowa;usa-chiny;azjaci;kontratakuja,196,0,484292.html) Wojna handlowa USA-Chiny. Azjaci kontratakują Walka toczy się o chińskie ograniczenia eksportu surowców. Unia też niezadowolona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t111446.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;chin;umocnienia;juana;nie;pomoze;usa,80,0,680272.html) Premier Chin: Umocnienia juana nie pomoże USA Wen Jiabao uważa, że może to spowodować bankructwa eksporterów.
bESEqgky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)