Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Wzrosty na Wall Street

0
Podziel się:

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła odreagowanie po spadkach z
zeszłego tygodnia. Indeksy zyskały jednak tylko symbolicznie, z wyjątkiem Nasdaq, gdzie zwyżki
sięgnęły prawie 1 proc.

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła odreagowanie po spadkach z zeszłego tygodnia. Indeksy zyskały jednak tylko symbolicznie, z wyjątkiem Nasdaq, gdzie zwyżki sięgnęły prawie 1 proc.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,14 proc., do 14.567,17 pkt.

Nasdaq zyskał 0,86 proc. i wyniósł 3.233,55 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,47 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.562,50 pkt.

Indeks S&P 500 stracił ubiegłym tygodniu 2,1 proc., co było największym tygodniowym spadkiem tego indeksu od listopada ubiegłego roku, a do spadków na amerykańskim rynku akcji przyczyniło się kilka słabszych od oczekiwań raportów makro z rodzimej gospodarki oraz gospodarki Chin. W całym 2013 roku indeks S&P 500 jest wciąż na 9 proc. plusie.

"Mieliśmy dużo zamieszania w zeszłym tygodniu, szliśmy w górę i w dół gwałtownymi ruchami, dlatego teraz rynek próbuje znaleźć nieco stabilizacji" - powiedział Kenny Polari, dyrektor z O'Neil Securities.

"Krótkoterminowo spodziewamy się, że S&P 500 będzie wahał się w przedziale od 1 531 do 1 600 punktów. Przedział jest wąski, ale będzie dużo okazji, by znaleźć się po dobrej lub złej stronie poszczególnych akcji. Wiele znanych i popularnych spółek złamało swoje 50-dniowe średnie kroczące i linie wsparcia. Trzeba unikać teraz tych spółek" - dodał Elliot Spar, strateg rynkowy ze Stifel Nicolaus.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w marcu spadła do 4,92 mln w ujęciu rocznym - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). W lutym liczba ta wyniosła 4,95 mln po korekcie. Analitycy z Wall Street spodziewali się wzrostu sprzedaży domów na rynku wtórnym do 5,00 mln.

W marcu spadł indeks aktywności w gospodarce amerykańskiej NAI (National Activity Index) - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago. Indeks NAI spadł w marcu do minus 0,23 pkt. z plus 0,76 pkt. w lutym po korekcie.

W piątek zakończyło się spotkanie ministrów finansów i szefowie banków centralnych najbogatszych państw świata i UE z grupy G20. Po spotkaniu oświadczono, że G20 nie zamierza ustanawiać "twardych" celów redukcji zadłużenia uznając, że polityka zaciskania pasa nie przynosi owoców w postaci ożywienia gospodarczego.

Grupa zapowiedziała zwracanie uwagi na skutki uboczne długotrwałego rozluźnienia polityki monetarnej, którego celem jest stymulowanie gospodarek w krajach rozwiniętych. G20 nie skrytykował jednak polityki monetarnej japońskiego banku centralnego, co zostało zinterpretowane jako udzielenie poparcia dla agresywnego luzowania polityki monetarnej realizowanego przez BoJ.

"Uzyskanie zrozumienia za granicą daje mi większe przekonanie, że powinniśmy prowadzić właściwa politykę. Będziemy dalej realizować politykę luzowania ilościowego i jakościowego w kolejnych dwóch latach" - powiedział po spotkaniu szef Bank of Japan, Haruhiko Kuroda.

Na początku kwietnia Kuroda oświadczył, że BoJ rozpoczyna "nowa fazę luzowania monetarnego". Szef BoJ poinformował, że luzowanie ilościowe w Japonii będzie realizowane tak długo jak nie zostanie osiągnięty 2 proc. cel inflacyjny.

W USA trwa sezon prezentacji wyników kwartalnych. Spośród spółek, które do tej pory przedstawiły swoje wyniki z I kwartału, 72 proc. raportów okazało się lepszych od oczekiwań analityków na poziomie zysku netto. Rynek oczekują spadku zysków spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 o 1,1 proc. rdr, wynika z danych Bloomberga - pierwszego spadku zysków rdr od 2009 r.

Caterpillar zanotował w pierwszym kwartale zysk 1,31 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku 1,38 USD na akcję. Przychody w I kw. wyniosły 13,2 mld USD. Caterpillar szacuje EPS w 2013 r. na poziomie 7,00 USD, wobec szacunków analityków 7,70 USD, a sprzedaż spółka ocenia na 57-61 mld USD wobec prognoz analityków 62,7 mld USD. Wcześniej prognozował sprzedaż w przedziale 60-68 mld USD.

Skorygowany zysk na akcję spółki Halliburton, firmy związanej z branżą naftową, wyniósł w pierwszym kwartale 67 centów. Analitycy spodziewali się skorygowanego zysku na akcję na poziomie 57 centów. Przychody Halliburton wyniosły 6,97 mld USD wobec prognozowanych przez analityków 6,88 mld USD.

W reakcji na wyniki na poniedziałkowej sesji zyskiwały akcje zarówno Caterpillar, jak i Halliburton.

Rosły akcje Microsoftu po nieoficjalnych informacjach, że fundusz ValueAct Capital kupił akcje tej spółki za 2 mld dolarów.

Zyskiwał Apple, gdyż analitycy BGC Partners podwyższyli rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "neutralnie".

Na wartości tracił natomiast General Electric po obniżeniu rekomendacji dla spółki przez JPMorgan do "neutralnie" z "przeważaj".

We wtorek swoje wyniki kwartalne przedstawią m.in. DuPont, Travelers, United Tech, Delta Airlines, Discover Financial, Amgen, Apple, AT&T, Broadcom, Cree, Panera Bread i Yum Brands, w środę Barclays, Boeing, Credit Suisse, Ford, Eli Lilly, GlaxoSmithKline, P&G, Sprint Nextel, Qualcomm, Aflac, Akamai, Cabot Oil & Gas i Zynga, w czwartek Altria, AstraZeneca, Bristol-Myers, ConocoPhillips, ExxonMobil, 3M, UPS, Altera, Baidu, Expedia, Starbucks i Coinstar, a w piątek Chevron, Honda oraz DR Horton. (PAP)

pr/ zab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)