Notowania

wiadomości
08.08.2011 21:06

USA zadowolone z ostrzejszego tonu wobec Syrii

Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły zaostrzenie przez kraje arabskie tonu wobec władz Syrii, które krwawo tłumią antyrządowe demonstracje - ogłosił w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły zaostrzenie przez kraje arabskie tonu wobec władz Syrii, które krwawo tłumią antyrządowe demonstracje - ogłosił w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner. *

Toner uznał za "zachęcające (...) zajęcie przez Ligę Arabską i Radę Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) w weekend mocnego stanowiska" w związku z represjami skierowanymi w syryjskich demonstrantów.

"To nowe oznaki tego, że społeczność międzynarodowa uważa działania syryjskiego rządu za odrażające" - powiedział rzecznik.

Wyrażając sprzeciw wobec represji, Arabia Saudyjska, Kuwejt i Bahrajn - kraje należące do GCC - odwołały w ciągu ostatnich dwóch dni swoich ambasadorów w Damaszku. Saudyjski król Abd Allah wezwał do położenia kresu rozlewowi krwi w Syrii.

Licząca 22 członków Liga Arabska, która od początku powstania nie zabierała głosu w sprawie wydarzeń w Syrii, oświadczyła w niedzielę, że jest "zaalarmowana" sytuacją. Organizacja wezwała do natychmiastowego zaprzestania przemocy w tym kraju.

W zeszłym tygodniu amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton ogłosiła, że USA będą wywierać presję m.in. na kraje arabskie, aby te podejmowały bardziej zdecydowane działania mające na celu powstrzymanie krwawych represji w Syrii.

Według obrońców praw człowieka, od marca w antyprezydenckich demonstracjach w Syrii zginęło około 2 tys. osób, w tym wielu w wyniku akcji pacyfikacyjnych syryjskiej armii. (PAP)

jhp/ mc/

9547466

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz