Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA zażądały wyjazdu indyjskiej wicekonsul

0
Podziel się:

Indyjska wicekonsul w Nowym Jorku Devyani Khobragade, której
aresztowanie i rewizja osobista wywołały polityczny zatarg między Indiami i Stanami Zjednoczonymi,
została w czwartek oskarżona o oszustwo wizowe, a rząd USA zażądał jej natychmiastowego wyjazdu z
kraju.

bEEfvsmZ

Indyjska wicekonsul w Nowym Jorku Devyani Khobragade, której aresztowanie i rewizja osobista wywołały polityczny zatarg między Indiami i Stanami Zjednoczonymi, została w czwartek oskarżona o oszustwo wizowe, a rząd USA zażądał jej natychmiastowego wyjazdu z kraju.

Wkrótce potem adwokat Khobragade oświadczył, że opuści ona terytorium USA w czwartek wieczorem czasu lokalnego (w piątek nad ranem czasu polskiego).

Przedstawiciel władz USA poinformował, iż Waszyngton zaakceptował żądanie Indii, by Khobragade została akredytowana przy ONZ, a następnie poprosił stronę indyjską o uchylenie immunitetu dyplomatycznego, jaki ta akredytacja zapewnia. Indie nie przystały na to, co spowodowało, że Waszyngton zażądał jej wyjazdu.

bEEfvsnb

Khobragade została aresztowana 12 grudnia w związku z zarzutami, iż w oszukańczy sposób załatwiła swej pomocy domowej wizę pozwalającą na pracę w USA i składała fałszywe oświadczenia na temat wysokości wypłacanego tej osobie wynagrodzenia. Aresztowanie wicekonsul wywołało w Indiach protesty, podsycane informacjami, że w dniu zatrzymania została poddana rewizji osobistej.

Według amerykańskiej policji, rewizja była rutynową procedurą, jaką stosuje się wobec każdej aresztowanej osoby.

Sprawa Khobragade znacznie zakłóciła stosunki Waszyngtonu z Delhi, powodując anulowanie dwóch wizyt wyższych przedstawicieli władz USA w Indiach. (PAP)

dmi/

bEEfvsnh

15455612 15455834

bEEfvsnC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)