Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UTK zatwierdził cennik dostępu do torów

0
Podziel się

Urząd Transportu Kolejowego zatwierdził w piątek cennik opłat za
korzystanie z infrastruktury kolejowej na przyszły rok - powiedziała PAP rzecznik UTK Katarzyna
Rud. Cennik ma obowiązywać od połowy grudnia br. PKP PLK pokrywa z tej opłaty koszty utrzymania
torów.

bEqaZGnF

Urząd Transportu Kolejowego zatwierdził w piątek cennik opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej na przyszły rok - powiedziała PAP rzecznik UTK Katarzyna Rud. Cennik ma obowiązywać od połowy grudnia br. PKP PLK pokrywa z tej opłaty koszty utrzymania torów.

Nowy cennik za korzystanie z torów co roku wchodzi w życie wraz z rocznym rozkładem jazdy, który obowiązuje od połowy grudnia.

Chodzi o opłatę, jaką przewoźnicy kolejowi wnoszą do PKP PLK, a w zamian mogą korzystać z infrastruktury kolejowej. PKP PLK pokrywa z tej opłaty koszty utrzymania torów.

bEqaZGnH

Na Polsce zmianę sposobu naliczania stawek wymusił w maju Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który uznał, że stosowany przez PKP PLK sposób jest nieprawidłowy. ETS wskazał, że zgodnie z unijnym prawem opłaty te powinny być ustalone po kosztach, które wynikają bezpośrednio z udostępnienia infrastruktury. Tymczasem - jak zauważył ETS - Polska umożliwiła przy obliczaniu opłat uwzględnienie kosztów, które nie mogą być uznane za bezpośrednio ponoszone jako rezultat wykonywania przewozów pociągami. Dlatego PKP PLK musiał przedstawić projekt nowego cennika do zatwierdzenia prezesowi UTK.

Agata Kalińska (PAP)

her/ aop/ amac/ jbr/

bEqaZGoi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)