Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UW: doktorat honoris causa dla Elie Wiesela

0
Podziel się:

Senat Uniwersytetu Warszawskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora
honoris causa profesorowi Elie Wieselowi - poinformowała PAP rzeczniczka UW Anna Korzekwa.

Senat Uniwersytetu Warszawskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa profesorowi Elie Wieselowi - poinformowała PAP rzeczniczka UW Anna Korzekwa.

Uchwała Senatu UW została podjęta 18 stycznia. Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Elie Wieselowie ma się odbyć w maju.

Promotorem doktoratu honoris causa profesora Wiesela został prof. Henryk Samsonowicz, a recenzentami profesorowie: Wojciech Wrzesiński, Richard Pipes i bp. Tadeusz Pieronek.

Elie Wiesel żydowski pisarz, więzień Auschwitz, jest znanym działaczem na rzecz praw człowieka, twórcą terminu Holocaust stosowanego dla określenia zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Wielokrotnie angażował się w obronie uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych. Za swoją działalność otrzymał w 1986 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Jest określany jako "posłaniec ludzkości".

W latach 1980-1986 Wiesel był przewodniczącym amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Zainicjował budowę Amerykańskiego Muzeum Pamięci o Zagładzie (United States Holocaust Memorial Museum). W 2005 r. przyznano mu odznaczenie "Dignitas Humana Award".

Urodził się w 1928 roku w miasteczku Sygiet w Rumunii, w ortodoksyjnej rodzinie chasydzkiej. W 1944 r. wszystkich Żydów z miasteczka deportowano do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęły jego matka i młodsza siostra. Później Wiesel był więźniem obozu w Buchenwaldzie, z którego on i jego dwie starsze siostry zostali wyzwoleni w 1945 r. przez oddziały aliantów.

Po wojnie 17-letni Wiesel zamieszkał w Paryżu, gdzie na Sorbonie rozpoczął studia z literatury, psychologii i filozofii. Zajął się też dziennikarstwem, współpracując z czasopismami francuskimi i izraelskimi.

W 1956 r. opublikował 800-stronicową książkę pt. "Un di Velt Hot Geshvign" ("A świat pozostał milczący"), napisaną w języku jidysz.

W 1958 r. ukazała się na wpół autobiograficzna powieść Wiesela pt. "Noc". Stała się bestsellerem. Od tamtej pory Wiesel napisał ponad 50 innych utworów - powieści; opowiadania; dramaty; opowieści chasydzkie i talmudyczne; eseje.

W 1963 r. przyjął obywatelstwo amerykańskie. Na amerykańskich uczelniach dał tysiące wykładów, w których koncentrował się na sytuacji Żydów i innych narodów cierpiących prześladowania z powodu swojego wyznania, rasy czy pochodzenia. Wykładał w nowojorskim City College oraz na Boston University, na którym uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych oraz profesora filozofii. Otrzymał tytuł doktora honoris causa wielu uczelni, a w 1990 r. został kawalerem francuskiej Legii Honorowej.

Profesor bp Tadeusz Pieronek w swojej opinii w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa UW Wieselowi podkreślił, że propozycją poczuł się "zaszczycony ale i zakłopotany". "Nie jestem bowiem znawcą literatury ani szerokiej, politycznej i dziennikarskiej działalności prof. Elie Wiesela w różnych sektorach życia społecznego na arenie międzynarodowej".

Jak dodał, zgodził się jednak na napisanie recenzji, która ukazałaby jeden z najważniejszych wątków twórczości Elie Wiesela związany z jego pobytem jako młodego chłopca w obozie koncentracyjnym w Auschwitz i "głębokimi przemyśleniami religijnymi będącymi próbą dotarcia do ostatecznych przyczyn tej straszliwej tragedii ludzkości, jaką były nazistowskie obozy śmierci w czasie II wojny światowej".

"Te refleksje Elie Wiesela skłoniły mnie do zabrania głosu, który wprawdzie nie jest w stanie wskazać nawet najważniejszych dokonań i osiągnięć profesora Elie Wiesela, ale pozwalają się odnieść do tego fragmentu jego życia, który zrodził jedno z najbardziej dramatycznych pytań egzystencjalnych człowieka, ma wymiar ogólnoludzki i poruszający najgłębsze struny człowieczego sumienia" - zaznaczył bp Pieronek.

"Za rolę jaką profesor Elie Wiesel spełnił dla pojednania między narodami i pokoju światowego otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, co jest już więcej niż wystarczającą rekomendacją dla każdej Uczelni świata, by go zaliczyć w poczet własnych doktorów honoris causa, nie tylko po to, by go uczcić, ale także dla ukazania wartości, na które nadająca godność Uczelnia jest wrażliwa" - dodał.

W swojej rekomendacji prof. Richard Pipes podkreślił, że Elie Wiesel jest żywym symbolem Holokaustu - najgorszej zbrodni popełnionej przez rodzaj ludzki.

Prof. Wojciech Wrzesiński napisał, że Eli Wiesel "amerykański pisarz i dziennikarz, żydowski, działacz społeczny pochodzenia rumuńskiego, ortodoksyjny chasyda przyswoił swoim pisarstwem opinii światowej prawdę o istocie zagłady narodu żydowskiego, podjętej przez totalny narodowy socjalizm i wpływ jego tradycji na inne nurty nieludzkich działań przemocy i zła, zmierzających do zniszczenia narodów o innych wyznaniach, cywilizacji czy rasy"

"Nie bez przyczyny nazywano go nieraz w życiu publicznym +Apostołem Pamięci Holocaustu+" - dodał.

Elie Wiesel w 2008 r. otrzymał doktorat h.c. Uniwersytetu Gdańskiego. Uhonorowany także Nagrodą Orła Jana Karskiego za "lekcję, jak rozpoznawać absolutne zło Holocaustu". (PAP)

par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)