Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uwaga na fałszywych rachmistrzów z GUS

0
Podziel się:

Narodowy Spis Powszechny rozpocznie się 1 kwietnia. Oszuści próbują to wykorzystać.

Uwaga na fałszywych rachmistrzów z GUS
(Palko72/Dreamstime.com)

Do GUS dotarły sygnały, że w województwie małopolskim pojawiły się osoby, które odwiedzają mieszkańców, podszywając się pod rachmistrzów spisowych - poinformował rzecznik Urzędu Władysław Łagodziński. Zaapelował o zgłaszanie takich spraw policji.

Rzecznik podkreślił, że obecnie na terenie Polski nie są zbierane żadne dane w ramach spisu powszechnego ludności i mieszkań. Mimo to w woj. małopolskim mieszkańców odwiedzają osoby podające się za rachmistrzów spisowych. Zbierają informacje na temat dochodów rodzin.

_ - Osoby te nie są pracownikami Statystyki Publicznej i nie mają żadnych uprawnień do realizacji prac spisowych. W przypadku pojawienia się takich osób, prosimy o powiadomienie policji w celu zdemaskowania i zatrzymania oszustów _ - poinformował rzecznik.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań prowadzony będzie od 1 kwietnia do 30 czerwca br. Rachmistrze spisowi rozpoczną odwiedzać mieszkańców od 8 kwietnia i będą prowadzić prace do 30 czerwca.

Obchód przedspisowy odbywać będzie się od 1 do 17 marca, _ jednak wszystkie czynności rachmistrzów będą odbywały się przed domem lub mieszkaniem _ - podkreślił GUS.

Łagodziński podał też, że w trakcie spisu rachmistrze będą nosili w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem oraz imieniem i nazwiskiem. Będzie on opatrzony także pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu statystycznego, który wydał identyfikator.

W swojej pracy rachmistrze będą używać terminali mobilnych, w których będą umieszczać pozyskane informacje. - _ Jedyną formą zbierania danych podczas spisu jest forma elektroniczna _ - podkreślił rzecznik.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t97414.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byly;problemy;techniczne;ale;spis;powszechny;rusza,71,0,654407.html) Były problemy techniczne, ale spis powszechny rusza GUS szykuje się do wielkiego liczenia na wsi. Właściwy spis ruszy 1 września.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t93743.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/indie;rusza;najwieksze;badanie;w;dziejach;ludzkosci,178,0,605106.html) Indie: Rusza "największe badanie w dziejach ludzkości" Spis powszechny w potrwa rok. Będzie kosztował 1,3 mld dolarów.
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)